Više od 80 posto ispitanika uključenih u Deloitteovo istraživanje “Očekivanje i povjerenje private equity fondova” uvjereno je da će 2023. biti dobra godina u vidu povrata.
Ovako pozitivan rezultat predstavlja značajan pomak nabolje jer, kako kažu u ovoj konzultantskoj kući – najnoviji indeks pokazuje zaustavljanje onoga što se činilo kao još jedan slobodni pad budući da su inflacija i rat u Ukrajini uzeli danak globalnom gospodarstvu 2022.
Komentirajući rezultate posljednje ankete provedene na tržištu srednje Europe, uključujući i Hrvatsku, u Deloitteu kažu kako oni otkrivaju tračke optimizma oko tržišne aktivnosti kako se ekonomska očekivanja stabiliziraju, a prodajne cijene smanjuju stvarajući potencijal za dobru godinu.
Apetit za ulaganjima
”To kod glavnih partnera stvara apetit za ulaganje, s dvostrukim porastom ispitanika koji vide više aktivnih prilika sada (41%) nego u ljeto 2022. (18%). Transakcije bi mogle biti potaknute smanjivanjem prodajnih cijena, pri čemu gotovo polovica ispitanika (45%) smatra da su se cjenovna očekivanja prodavatelja smanjila u drugoj polovici 2022., a gotovo dvije trećine (64%) očekuje da će se smanjiti u prvoj polovici 2023. godine”, stoji u analizi.
”Tržište je doživjelo neuobičajeno velik broj šokova u samo tri godine, pri čemu je postpandemijski oporavak ustupio mjesto inflaciji i porastu kamata zbog čega su ulagači zastali i razmislili”, prokomentirao je rezultate nove ankete Ante Salopek, menadžer u Deloitteovu odjelu financijskog savjetovanja.
Reakcije na šokove
Dodaje kako smo u 20 godina Deloitteova istraživanja vidjeli da je svaki šok popraćen porastom povjerenja, poboljšanjem gospodarskih uvjeta i porastom broja transakcija.
“Stoga vjerujemo da će ulagači iz regije iskoristiti svoje iskustvo kako bi pomogli poduzećima da ostanu otporna i iskoriste prilike za održivi rast u izazovnim vremenima”, kaže Ante Salopek, menadžer u Deloitteovu odjelu financijskog savjetovanja.
Anketa dokazuje i da se sve veći značaj u private equity industriji pridaje postulatima održivog razvoja (ESG). Salopek navodi kako ulagači sve više prihvaćaju ESG smjernice kao alat za stvaranje vrijednosti.
”Vidimo kako se nekadašnje namjere naših ispitanika pretvaraju u smislenu akciju, što je vrlo pozitivan korak,” istaknuo je Salopek.
Iznosi pritom podatak kako je više od petine anketiranih već implementiralo obveze i ciljeve vezane uz dekarbonizaciju, što je, naglašava, porast od 50 posto u odnosu na isto ljetno istraživanje. Još dvije petine ispitanika počinje ih razvijati, što je gotovo dvostruko više od prethodne ankete.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu