U sjeni transatlantske rasprave SAD-a i europskih NATO saveznika o tome tko će sve, kada i koliko tenkova poslati Ukrajini, u Davosu je malo ispod radara prošla rasprava oko, za mnoge kontroverznih, američkih subvencija tehnološkoj industriji koje bi mogle u nezavidan položaj dovesti Europsku uniju.
Kako piše Financial Times, vodeći bankari i poslovni ljudi kažu da je Joe Biden ‘preskočio’ Europu u rješavanju klimatske krize, dok tvrtke i investitori žele iskoristiti veliki Washingtonov paket zelene energije.
Ideološko raspoloženje
Delegati na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu bili su ujedinjeni u pohvalama za Zakon o smanjenju inflacije američkog predsjednika, paket od 369 milijardi dolara koji uključuje subvencije usmjerene na privlačenje tvrtki da ulažu u tehnologije koje će pomoći u smanjenju emisije stakleničkih plinova u zemlji.
“Američki program je vrlo pametan i golem. Toliko toga treba izgraditi, od tvornica, do logistike i infrastrukture. Sljedećih 10 godina ovo će biti pokretač rasta”, rekao je Jan Jenisch, izvršni direktor švicarske grupe građevinskih materijala Holcim koja je prisutna i u Hrvatskoj. Koristeći popularnost paketa, nekoliko republikanskih i demokratskih guvernera i članova Kongresa otputovalo je u švicarsko alpsko ljetovalište.
Dok bi takva agresivna vladina intervencija prethodnih desetljeća izazvala prijezir proglobalizacijske gomile u Davosu, delegati su rekli da su subvencije za sve, od električnih vozila do pogona na vodik, dobrodošle s obzirom na hitnu potrebu rješavanja učinaka klimatskih promjena.
“Previše smo ideološki raspoloženi kada kažemo da ne bismo trebali subvencionirati. Brzina je najvažnija. Mi smo u jarku i moramo izaći iz njega”, rekla je Kristalina Georgieva, direktorica MMF-a. Karen Karniol-Tambour, direktorica za investicije za održivost u Bridgewater Associatesu, najvećem svjetskom hedge fondu, rekla je da je paket “velika stvar” jer pokazuje koliko zakonodavci mogu biti uključeni.
“Toliko godina riječ “intervencija” je bila nešto negativno i o čemu se ne govori jer bi se sve trebalo temeljiti na tržištima, a vlade ne bi trebale birati pobjednike i gubitnike”, kazala je Karniol-Tambour.
‘Opasan čin’
Iako je prijedlog zakona bio namijenjen suprotstavljanju dominaciji Kine, na kraju je izazvao najveću reakciju u EU. Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je na forumu u srijedu da, iako pozdravlja američka ulaganja u zelene tehnologije, taj čin ne smije dovesti do bilo kakve diskriminacije. “Protekcionizam koči konkurenciju i inovacije te je štetan za ublažavanje klimatskih promjena”, kazao je kancelar. Grant Shapps, britanski državni tajnik za gospodarstvo je američki čin proglasio “opasnim”.
Nedavno su vlasti EU-a pokušale odgovoriti na Zakon o smanjenju inflacije vlastitim mjerama, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ovaj je tjedan obećala ublažavanje propisa i novo financiranje kako bi pomogla bloku da uhvati korak.
Neki korporativni rukovoditelji rekli su da je razlika u pristupima s obje strane Atlantika simptomatična za relativno neprijateljsko poslovno okruženje u Europi. Borje Ekholm, izvršni direktor švedske telekomunikacijske grupe Ericsson, koja je uvelike prisutna kroz Ericsson Nikola Teslu i u Hrvatskoj, smatra da je ponekad upravljanje situacije regulacijom opasan put.
Jedan izvršni direktor velike grupe sa sjedištem u SAD-u, navodi FT, rekao je da je “razočaran” načinom na koji su SAD jednostrano oblikovale zakon, uzrokujući razdor s “ključnim saveznicima EU” u vrijeme pojačanih geopolitičkih napetosti. Pozvao je Bidenovu administraciju da to popravi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu