Svaka će tvrtka prije ili kasnije postati žrtva kibernetičkog napada, upozorava udruga IT industrije Bitkom. Šteta od tih napada 2018./2019. iznosila je 103 milijarde eura, a u 2022. dosegnula je 203 milijarde eura i gotovo se udvostručila. U trećem tromjesečju 2022. globalnih je napada na godišnjoj razini bilo 28% više.
Maxim Manturov, voditelj istraživanja ulaganja u brokerskoj tvrtki Freedom Finance Europe, istaknuo je i da je tri dana nakon službenog početka rata u Ukrajini, 27. veljače, Check Point Research izvijestio o porastu kibernetičkih napada na ukrajinske vojne i državne sektore od 196%.
“Ali, nisu samo napadi povezani s ratom ono što je obilježilo 2022. Prema izvješću IBM-a, tvrtke koje koriste umjetnu inteligenciju i automatizaciju za otkrivanje potencijalnih prijetnji i povreda imale su 74 dana kraći ciklus povrede podataka i uštedjele u prosjeku 3 milijuna dolara više.
Ovi trendovi sugeriraju da će u godinama koje slijede potreba za kibernetičkom obranom poduzeća postati sve važnija”, piše Maximov osvrnuvši se i na pad dionica kibernetičke sigurnosti, naročito pogođenih povećanjem kamatnih stopa.
“Očekuje se da će globalno tržište kibernetičke sigurnosti rasti po ukupnoj godišnjoj stopi od 8,9% između 2022. i 2027., dokad bi trebalo dosegnuti vrijednost od 266 milijardi dolara”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu