Čak 70 posto ispitanih poduzetnika smatra da će nedavno uveden euro pozitivno utjecati na poslovanje njihove tvrtke, pokazalo je istraživanje Poduzetnički barometar koje je provela konzultantsko-revizorska tvrtka EY.
Utjecaj pandemije
Istraživanje je provedeno među sudionicima dosadašnjih sedam izdanja programa EY Poduzetnik godine, pojašnjava se u priopćenju.
Ispitani poduzetnici dolaze iz različitih industrija poput proizvodnje, tehnologije, obrazovanja, hotelijerstva, ugostiteljstva, turizma, medija i zabave, nekretnina, građevinarstva i profesionalnih usluga, a unatoč tome što čak 49 posto njih smatra da je COVID-19 pandemija utjecala na njihovo poslovanje, 39 posto ispitanih poduzetnika u naredne tri godine očekuje porast prihoda za više od jedne četvrtine.
Također, 31 posto ih teži postati međunarodnom izvoznom tvrtkom dok 51 posto planira u ovoj godini zaposliti nove djelatnike.
U kontekstu izazova za koje poduzetnici smatraju da će najviše utjecati na daljnji razvoj tvrtke, glavnina ispitanika (28 posto) smatra kako najveći izazov predstavlja pronalaženje i zadržavanje kvalitetnih zaposlenika.
Pored toga, poduzetnike brinu i barijere zbog aktualne geopolitičke situacije (21 posto), a navedene izazove poduzetnici ističu i kada je u pitanju širenje na međunarodno tržište. Ipak, prema mišljenju poduzetnika, nova valuta euro doprinijet će međunarodnom poslovanju i osvajanju novih tržišta, kao i uspješnosti poslovanja.
U odnosu na prvo ovakvo istraživanje provedeno 2019. kada je svega 4 posto ispitanika izjavilo da koristi fondove Europske unije kao primarni izvor financiranja, ovogodišnje je istraživanje pokazalo svega neznatan porast.
Ulaganja u digitalizaciju
Tako EU fondove koristi 6 posto ispitanika, a kao primarni izvor financiranja njih 61 posto navodi vlastita sredstva, dok kredite banaka koristi njih 26 posto. Pored toga, nešto manje od polovice ispitanih (44 posto) navodi kako će u narednom razdoblju aplicirati za dodatne izvore financiranja, odnosno kredite kod banaka.
Kada su u pitanju investicije za razvoj tvrtke, 71 posto poduzetnika navodi kako planira investirati između 5 i 25 posto prihoda, a da je Hrvatska orijentirana prema digitalizaciji, pokazuje i podatak da kompanije planiraju u narednom razdoblju u najvećoj mjeri investirati u IT, digitalizaciju i automatizaciju (23 posto).
Slijede ulaganja u istraživanja i razvoj te prodaju i marketing (oboje po 20 posto). Prema mišljenju poduzetnika, snižavanje stope poreza na dohodak bi najviše potaknulo poduzetničko poslovanje u državi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu