U godinu dana snažno nagrižena konkurentnost Velike Britanije

Autor: Ana Blašković , 09. siječanj 2023. u 22:00
Rishi Sunak, premijer Velike Britanije /Reuters

Politički potresi i skok cijena energenata uzdrmali poduzetnike.

Velika Britanija izgubila je na konkurentnosti postavši manje atraktivna stranim ulagačima zbog snažnog rasta troškova energije i političkih previranja u posljednje vrijeme, ocjenili su proizvođači anketi objavljenoj u ponedjeljak. Udio proizvođača koji smatraju da je Britanija konkurentno okruženje za poslovanje prepolovila se na 31 posto ove godine s prošlogodišnjih 63 posto, piše Reuters.

Čak 43 posto anketiranih poduzetnika smatra da je Britanija u međuvremenu postala manje atraktivna prekomorskim ulagačima, otkriva anketa koju je proveo Make UK, glavno trgovinsko tijelo britanskih proizvodnih tvrtki.

Anketa je provedena u prva tri tjedna studenog prošle godine, u vremenu kada je politički potres koji je pratio povijesno najkraću vladu na čelu s Liz Truss bio još svjež u javnosti. Da biznis nesumnjivo voli stabilno okruženje potvrdilo je čak 53 posto tvrtki koje su se u anketi izjasnile da je razdoblje političke nestabilnosti poljuljalo poslovno povjerenje.

Slijede otpuštanja?
Otočki ministar financija Jeremy Hunt trebao bi iznijeti obrise plana smanjivanja energetskih poticaja za tvrtke ovog tjedna, podsjeća Reuters. Prema udruženju Make UK, ti bi planovi mogli dovesti do oštrog rezanja broja zaposlenih i proizvodnje o kojima su poduzeća već prije razmišljala.

U studenom, kada je istraživanje među proizvođačima provedeno, dvije trećine njih predviđalo je smanjenje broja radnih mjesta ili smanjenje obujma proizvođenje zbog pritiska troškova energije.

43

posto poduzetnika smatra da je Britanija danas manje atraktivna prekomorskim ulagačima

Ratna zbivanja u Ukrajini i posljedični skok cijena nafte i plina donijeli su proizvođačima snažan rast ulaznih troškova, a mnogi su suočeni s ograničenjima da ih prebace na krajnje kupce zbog visoke inflacije. S&P Global business anketa pokazuje da je poslovanje britanskih proizvodnih tvrtki snažnije pogođeno u prosincu u usporedbi s konkurentima iz zemalja G7.

”Godina ispred nas bit će vrlo izazovna za proizvođače sa snažnom kombinacijom faktora koji će testirati njihovu odlučnost”, rekao je glavni izvršni direktor Make UK-a Stephen Phipson. “Trajni poremećaji u opskrbnim lancima, dostupnost radne snage i visoki troškovi transporta koji ne pokazuju znakova usporavanja u bližoj budućnosti pridonose osjećaju ekonomske i političke nesigurnosti na njihovim glavnim tržištima”, dodaje.

Prisutan je značajan rizik da će britanski proizvođači snažno stradati ne uspije li tamošnja vlada zamijeniti velikodušnu pomoć zbog rastućih cijena energenata drugim programima koji su na raspolaganju njihovim konkurentima. Plan je smanjiti potpore poduzetnicima za troškove energenata za 85 posto tijekom naredne financijske godine čime bi se trošak za javne financije ograničio na pet milijardi funti.

Kraj izdašnih potpora
Ovog tjedna pred britanski parlament trebao bi stići prijedlog Downing Streeta o smanjenju izdašnih potpora gospodarstvu čija se težina procjenjuje na oko 18 milijardi funti u pola godine do ožujka. Ministar financija ne skriva da je za proračun takav izdatak uteg nazvavši trenutni program “neodrživo skupim”.

Prenoseći nekoliko izvora bliskih vladi, britanski mediji pišu da je prema novom planu trošak od pet milijardi funti uglavnom dogovoren, no službenog komentara zasad nema.”Moramo osigurati dugoročnu pristupačnost i vrijednost za novac za porezne obveznike”, rekao je glasnogovornik ministarstva financija.

Također, novi energetski prijedlozi Vlade imaju za cilj izbjegavanje redukcija električne energije i poticanje investicija u zelene, niskougljične tehnologije. Želi se osigurati stabilna opskrba strujom u vremenima najveće potražnje kako bi se otklonila mogućnost povremenih ograničavanja u slučaju da energetski izvori ovisni o vremenskim uvjetima ne uspiju proizvesti dovoljno.

Opskrba energentima posljednjih mjeseci goruće je političko i ekonomsko pitanje na Starom kontinentu kao posljedica ruske invazije na Ukrajinu jer je Europa u svega nekoliko mjeseci bila prisiljena zamijeniti ruske izvore plina i pronaći alternativne izvore.

Komentirajte prvi

New Report

Close