Curry se radi kao mješavina više sastojaka: kurkume, korijandara, papra, kumina i čilija. Također, uobičajeni dodaci su i senf, crni papar, đumbir i slično, piše B92.
Sastavni dio ovog začina je i kurkuma, koju s razlogom nazivaju kraljicom začina. Ono što ovu biljku izdvaja od ostalih jeste širok spektar antioksidanasa, ali i antivirusna, antibakterijska, antimikotička, antimutagena, antiupalna i antikancerogena svojstva.
Postaje sve zastupljenija u kulinarstvu jer sadrži i proteine, vitamine C, E i K, bakar, kalcij, kalij, željezo cink, niacin i vlakna.
Crni papar pojačava apsorbiranje korisnih biljnih komponenti iz drugih ljekovitih biljaka, a najbolji primjer je kurkumin, spoj u kurkumi koji joj daje izrazito narančastu boju.
Udruženi, kurkuma i papar daju fantastične efekte kod mršavljenja, topljenja masnih naslaga, snižavanja kolesterola, ali i prevencije depresije.
Đumbir sadrži preko 100 bioaktivnih spojeva, minerala, vitamina B6, B12, magnezij, natrij, kalcij, željezo i druge elemente. Koristi se ne samo kao začinska biljka, već i kao lijek i preventivno sredstvo za jačanje otpornosti organizma. Može poboljšati djelovanje antibiotika i cirkulaciju.
Curry kao mješavina zdravih začina, blagotvorno utječe na zdravlje srca, kostiju, ubija bakterije, čisti jetru od toksina, obiluje antioksidansima i može pomoći u ublažavanju bolova i upala. Stručnjaci ističu da je dovoljno da jednom tjedno kombinirate curry sa svim namirnicama, a 100 grama sadrži oko 325 kcal.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu