Izvoz IT usluga iz Srbije 2,5 milijardi eura, a i dalje u porastu

Autor: Miroslav Kuskunović , 22. prosinac 2022. u 07:00
U posljednjih nekoliko godina promijenila se lista najtraženijih zanimanja/Shutterstock

IT stručnjaci u Srbiji sve više zarađuju u kolovozu je prosječna plaća iznosila 1600 eura.

Broj konkuriranja na oglase putem web stranice HelloWorld.rs povećan je u studenom za 26 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Podaci ove platforme za zapošljavanje IT stručnjaka jasno pokazuju da su kandidati u IT industriji sve aktivniji na tržištu rada.

Kako ova industrija konstantno raste, tako i u ovoj godini Srbija bilježi rast izvoza usluga informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT), koji, kako navode sa web sitea HelloWorld.rs, iznosi 2,5 milijardi eura. Plaće u IT sektoru se povećavaju, a u kolovozu je prosječna iznosila 1600 eura.

Prema očekivanjima i riječima poslodavaca, do kraja godine taj iznos će biti znatno viši. U posljednjih nekoliko godina promijenila se lista najtraženijih zanimanja, a povećana je potražnja za pozicije project i product menadžera, delivery menadžera i biznis developera.

Pet najtraženijih pozicija

Team lead – 2600 eura, Backend Developer – 2200 eura, Product/project Manager – 2100 eura, Full–Stack Developer – 1600 eura, Frontend Developer – 1400 eura

Prema istraživanju Puls srpske zajednice, koje je proveo HelloWorld.rs sa međunarodnom istraživačkom agencijom Masmi, pet najtraženijih pozicija i njihove prosječne plaće su: Team lead – prosjek 2600 eura, Backend Developer – prosjek 2200 eura, Product/project Manager – prosjek 2.100 eura, Full–Stack Developer – prosjek 1600 eura, Frontend Developer – prosjek 1400 eura.

Srpski IT stručnjaci imaju visoka primanja, a u prilog tome govori podatak da je u sekciji plaće u okviru site-a HelloWorld.rs, gdje IT-jevci unose svoje plaće, najveći iznos upisao Software inženjer iz Beograda, čak 8500 eura.

Podaci HelloWorld.rs pokazuju da su, kako se bliži kraj godine, kandidati sve aktivniji u potrazi za novim zaposlenjem. U prva dva kvartala je broj konkuriranja bio u padu za 17 posto u odnosu na prošlu godinu. Početkom trećeg kvartala, tržište se oporavljalo, i broj oglasa na je bio sve veći, pa je i aktivnost kandidata rasla.

Kandidati su bili aktivniji u kolovozu i konkurirali čak 26 posto više u odnosu na prethodnu godinu. Tako nastavljaju i u finišu ove godine, pa je u studenom evidentiran rast broja konkuriranja za IT poslove od čak 27 posto u odnosu na 2021. godinu.

Komentirajte prvi

New Report

Close