Građani Njemačke, i 21 godinu nakon uvođenja eura, drže pohranjeno njemačkih maraka u vrijednosti od 12,3 milijardi maraka, objavila je u petak Njemačka središnja banka. Od toga iznosa 5,75 milijardi maraka je u novčanicama, a 6,6 milijardi u kovanicama. Sasvim precizno, radi se o 163,8 milijuna novčanica i više od 23 milijardi kovanica, uključujući specijalne kovanice od 10 maraka. “Njemačka je jedna od šest zemalja u zoni eura koje neograničeno mijenjaju kako novčanice tako i kovanice stare valute u euro”, rekao je Johannes Beermann iz Njemačke središnje banke (Deutsche Bundesbank).
On je rekao da se volumen zamijenjenih maraka u eure u ovoj godini povećao, što se povezuje s činjenicom da su podružnice središnje banke tijekom pandemije bile zatvorene za promet s klijentima. Krajem studenog količina novčanica i kovanica njemačkih maraka koja se još uvijek nalazi kod građana procijenjena je na 12,3 milijardi maraka, odnosno 6,29 milijardi eura.
Njemačka je uvela euro kao platežno sredstvo 1. siječnja 2002. Krajem 2001. godine, neposredno uoči prelaska na euro, u opticaju je bilo 162 milijarde maraka, od toga 150 milijardi u novčanicama. No, kako piše Deutsche Welle, mnogi ne znaju da se marke i dalje može promiejniti u euro, pa čak ni u Njemačkoj. Ne samo da je njemačka marka vječna, već je tečaj ostao nepromijenjen – 1,95583 DM za jedan euro.
Mediji uvijek iznova svjedoče i o spektakularnim nalazima njemačkih maraka. Nedavno je jedan građanin, naslijedivši svog oca, u njegovim vrtnim patuljcima pronašao kovanice stare valute u vrijednosti od 26 eura. Mnogo više (637.000 maraka) je u zaboravljenom sefu obiteljske tvrtke pronašao jedan bračni par iz Mainza. Stručnjaci procjenjuju da se veliki dio nepromijenjenih maraka još uvijek nalazi u inozemstvu. Njemačka središnja banka će u siječnju i veljači, nakon uvođenja eura 1. siječnja u Hrvatskoj, nastaviti zamjenjivati kune u eure.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu