Početkom 2023. bit će ispunjeno 60 posto svih reformi predviđenih u NPOO-u

Autor: Marija Brnić , 12. prosinac 2022. u 22:00
Premijer Andrej Plenković/M. Lukunić/PIXSELL

Na račun Hrvatske za nekoliko dana sjeda druga tranša od 700 mil. eura bespovratnih sredstava.

Na račun Hrvatske za nekoliko dana, 16. prosinca, sjeda druga tranša od 700 milijuna eura bespovratnih sredstava iz NPOO-a, koji zajedno s predujmom i prvom tranšom čini 2,2 milijarde eura, odnosno 40% dodijeljenih 5,5 milijardi eura bespovratnih sredstava.

U javnosti vlada skepsa oko dinamike kojom se koriste ta sredstva, no, potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica na prvoj godišnjoj konferenciji Spremni za o našem NPOO-u, koju su pod nazivom “Spremni za sutra” upriličili predstavništvo EK u Hrvatskoj i Vlada RH, ocijenila je da provedba tog plana u Hrvatskoj teče dobro.

Treća je, ističe, među članicama EU po brzini podnošenja zahtjeva i zaprimanja sredstava, iza Španjolske i Italije. Ističe i da provedba napreduje prema planu i na razini EU-a, pri čemu je dosad ukupno isplaćeno 136 milijardi eura.

”Ovo su najveća sredstva koji su nam uplaćena do sada i ovo je prilika za reforme, preduvjet za uplate je 145 reformskih i 227 investicijskih indikatora, a najveći dio predviđen je za prošlu i ovu godinu”, ističe Zvonimir Savić, posebni savjetnik Vlade RH za gospodarstvo. Početkom 2023. imat ćemo ispunjeno 86 od 86 reformskih indikatora, dakle 100%, a to čini 60% svih reformi predviđenih u NPOO-u.

Što se tiče dinamike objavljivanja i provedbe natječaja u okviru NPOO-a, suprotno percepciji tromosti koji prevladava, Savić iznosi podatke kako je do početka prosinca završeno ili su u tijeku natječaji vrijedni više od 20 milijardi kuna, odnosno 43% alokacije, a u planu je u prosincu još otvaranje natječaja za 10% iznosa u području gospodarstva, obrazovanja, znanosti i istraživanja, te tržišta rada i socijalne zaštite i zdravstva.

Konkretno, riječ je o projektima modernizacije pruge Oštarije-Knin-Split vrijednog 300 milijuna kuna, elektrifikacije prihvata i otpreme zrakoplova u Zračnoj luci Zadar (69 mil. Kuna), projekt e-sveučilišta vrijedan 633 milijuna kuna, izgradnja centara za starije osobe (370 mil. Kuna), digitalizacija i integracija operacijskih dvorana opremljenih robotskom kirurgijom u KBC Sestre milosrdnice (57 mil. Kuna) i Centralno financiranje specijalizacija u djelatnosti hitne medicine (100 mil. Kuna).

Što se provođenja natječaja tiče, državna tajnica u ministarstvu gospodarstva Nataša Mikuš Žigman istaknula je kako u javnosti još uvijek vlada dojam da je potrebno samo se prijaviti na natječaj i “novci su tu”. No, ističe, to nije tako, za prijave projekti moraju imati kvalitetu, procjenjuje se njihova vrijednost i održivost, resursi i oni moraju biti dobro pripremljeni.

Poduzetnici se osim izravnog povlačenja sredstava NPOO-a, savjetuje Hrvoje Galičić iz HBOR-a, mogu uključiti i u realizaciju projekata drugih koji se financiraju tim sredstvima, a među ostalim, s obzirom na rast kamatnih stopa, pozvao je gospodarstvenike na korištenje programa subvencioniranja kamata, koje je predviđeno i za velike tvrtke.

Kao jedan od korisnika europskih fondova i sredstava NPOO-a na panelu je nastupio Franjo Sobočan, vlasnik međimurskog proizvođača namještaja Sobočan, koji ističe da gospodarstvu napredak pružaju samo investicije. Njegova tvrtka je i uvjetima kriza proteklih godina investirala, i to upravo u digitalizaciju, zelenu energiju i inovacije, kojima su europska sredstva i najviše usmjerena.

Otvorili su ove godine vlastitu solarnu elektranu, prije toga investirali u proizvodnju toplinske energije iz pogona za spaljivanje drvnog otpada, pa je u uvjetima energetske krize ostao pošteđen muka koje su prolazili drugi proizvođači. Sada već kreće s investicijama u nove dvije proizvodne linije za obradu drva i metala kojima će podići automatizaciju proizvodnje i postići veću produktivnost i konkurentnost.

”Tek ćemo s vremenom moći shvatiti koliko je NPOO bitan instrument i što nam je on sve omogućio”, ocijenio je premijer Andrej Plenković u svom obraćanju.

Komentirajte prvi

New Report

Close