Svaka kompanija koja obrađuje ili pohranjuje podatke o platnim karticama mora se pridržavati strogih pravila PCI standarda bez obzira na količinu ili iznos transakcija. Stoga se PCI DSS odnosi na sve trgovce, izdavatelje i kompanije koje obrađuju platne transakcije, odnosno sve koji su uključeni u obradu kartičnog plaćanja, bez obzira posluju li u cloudu ili su korisnici usluge kolokacije (imaju svoju ICT opremu smještenu u A1 podatkovnom centru). Ukratko, gotovo sve financijske institucije moraju biti sukladne prema PCI DSS-u.
Dobivanjem ovog certifikata A1 podatkovni centar postaje PCI (Payment Card Industry) usklađeni pružatelj usluga. To znači da u njemu druge kompanije i financijske institucije na siguran način mogu obrađivati i pohranjivati platne transakcije vlasnika kartica. Proces certificiranja provela je londonska konzultantska kompanija OBS Global, međunarodno kvalificirani revizor za sigurnost PCI standarda. Prilikom pregleda utvrđivalo se zadovoljava li sigurnost i zaštita opreme najviše standarde te je li pod stalnim i strogim nadzorom (videonadzor, senzori pokreta, dvofaktorska autentikacija i brojni drugi sigurnosni sustavi). „Financijska industrija zahtjeva najviše standarde sigurnosti i zahvaljujući novom certifikatu, A1 poslovni korisnici imaju na raspolaganju usluge najviše razine kvalitete u ovom području. Uz postojeće usluge poput kolokacije, Virtualne infrastrukture (Iaas), Disaster Recovery as a Service (DRaaS), Backup as a Service (BaaS) i Exoscalea, korisnicima podatkovnog centra pouzdan smo digitalni partner za sve sigurnosne izazove u dinamičnom svijetu financija. Ovo nam priznanje puno znači jer je uključivalo vrlo detaljan pregled svih poslovnih sustava i infrastrukture A1 podatkovnog centra, koji su tijekom testiranja dokazali da zadovoljavaju najviše kriterije“, izjavio je Daniel Šimić, glavni direktor za poslovne korisnike u A1 Hrvatska.
Krajem 2020. počela je izgradnja A1 podatkovnog centra u Novom Zagrebu, a dovršen je godinu dana kasnije. Jedini je u Hrvatskoj iz temelja izgrađen prema Tier III kriterijima UpTime instituta, svjetskog lidera u standardizaciji performansi digitalne infrastrukture. U konstrukciju površine 2.122 četvorna metra utrošeno je 220 tona armature i 5.500 tona betona te je, sukladno zahtjevima za Tier III certifikaciju, u stanju izdržati potrese do magnitude 9 po Richterovoj ljestvici. Podatkovni centar opremljen je vlastitom trafostanicom koja se napaja iz dvije neovisne energetske grane maksimalnog kapaciteta 2MW. Poteškoća u radu neće biti ni u slučaju prekida obje energetske grane jer će napajanje opreme preuzeti dva diesel agregata ukupne snage 2MW te UPS sustavi. U povezivanje podatkovnog centra utrošeno je oko 5.000 km optičkih niti (50 km optičkih kabela) iz tri različita, neovisna smjera. Unutar samog objekta razvedeno je oko 600 km optičkih niti (6 km optičkih kabela). Poslovnim korisnicima zajamčena je godišnja maksimalna dostupnost odnosno funkcioniranje kritične infrastrukture kao što su povezivost, napajanje i hlađenje sustava.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu