Zbog suše crnogorska Elektroprivreda u debelom minusu od 57 milijuna eura

Autor: Poslovni dnevnik , 16. studeni 2022. u 06:22
Foto: Pixabay

Uprava EPCG odbila prijedlog Ministarstva kapitalnih investicija o povećanju cijena jer poskupljenje od 10 posto njima ne pomaže, a računi građana i privrede bili bi četiri do pet puta veći.

Da su u Crnoj Gori ove godine bile uobičajene količine kiše, Elektroprivreda bi sada imala profit od najmanje 133 milijuna eura, za koliko je zbog loše hidrološke situacije povećan uvoz struje u prvih devet mjeseci, pokazuje analize energetske situacije Ministarstva kapitalnih investicija. Umjesto toga EPCG je od početka godine u gubitku 57 milijuna eura, javlja portal me.eKapija.com.

U mjesečnim biltenima Hidrometeorološkog zavoda navodi se kako jaka hidrološka suša u Crnoj Gori traje od jeseni prošle godine, dok se ekstremno sušno označava područje zapadnog dijela Crne Gore (Nikšić i Piva), gdje su i jedine dvije velike hidroelektrane koje u uobičajeno kišnim godinama proizvedu 45% potreba za godišnjom potrošnjom struje.

Početkom godine na Cetinju je palo 185 litara kiša po četvornom metru, a na području Nikšića i Pive svega 20-ak litara. Uvezena se struja u prvih osam mjeseci ove godine plaćala 281,15 eura po MWh), dok je 2021. cijena bila 77,81 eura za MWh.

To utiče na pomanjkanje novca, zbog čega EPCG kasni u plaćanju svojih obaveza, prvenstveno Rudniku ugljena za TE Pljevlja. Koliko je ugrožena likvidnost EPCG pokazuje i podatak da su na dan 31. kolovoza ove godine na računima kompanije u gotovini imali svega 34 milijuna eura, što je manje od prihoda za jedan mjesečni račun za struju svih potrošača.

Zbog toga su iz Ministarstva kapitalnih investicija predložili da EPCG zatraži povećanje cijena struja na svom dijelu računa koje bi vrijedile od 1. siječnja 2023., kao što su to već napravili Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) i Crnogorski elektroprijenosni sistem (CGES).

Iz EPCG su to odbili navodeći da bi to ugrozilo standard građana, kao i da povećanje cijene struje za 10% ne bi ništa značilo jer oni uvoznu plaćaju i po deset puta većoj cijeni nego što je prodaju građanima. Kada bi cijenu povećali to bi sada pokrilo troškove uvoza, ali bi računi građana i privrede bili četiri do pet puta veći.

Uprava državne energetske kompanije očekuje da suša ipak uskoro mora prestati, kao da bi uobičajene jesenje kiše napunile akumulacije. Tada bi EPCG imala viška struje za izvoz i za samo dva mjeseca bi zaradila novca da nadoknadi sve gubitke, plati troškove i pređe u pozitivno poslovanje.

Prema meteorološkim prognozama, jače kiše se na području zapadnog dijela Crne Gore, u slivovima gornjeg toka rijeka Zete i Pive, mogu se očekivati krajem sljedećeg tjedna, a hoće li biti dovoljne za popunjavanje akumulacija ne zna se.

Da je Elektroprivreda krajem prošle godine pristala nastaviti ugovor s Kombinatom aluminija – Uniprom, o prodaji struje i u ovoj godini po 45 eura za megavat sat, sada bi imala gubitak od najmanje 140 milijuna eura.

Da Kombinatom aluminija – Uniprom radi i troši struje koliko i prošlih godina, Elektroprivreda Crne Gore ne bi imala viška struje ni u prva tri mjeseca ove godine kada je električnu energiju izvozila. Već tada bi morala uvoziti, tako da bi ukupni gubitak za nacionalnu energetsku kompaniju bio znatno veći. 

Komentirajte prvi

New Report

Close