Zbog ovih navika prilikom ispijanja kave brže starite

Autor: Poslovni.hr , 19. studeni 2022. u 10:05
Foto: Unsplash

Od toga kada je pijete do toga kako je pijete, kava može imati itekakav utjecaj.

Ako vam je potrebna šalica kave za početak dana, niste jedini— dapače, u većini ste. Prema istraživanju Nacionalnog udruženja za kavu iz 2020., 62% Amerikanaca pije neki oblik kave svaki dan. I dok kava nije nužno nezdrava, postoji nekoliko loših navika vezanih uz kavu koje mogu pridonijeti bržem starenju, naravno, ovisno o tome kako je pijete.

Posavjetovali smo se s Lisom Moskovitz direktoricom NY Nutrition Group, autoricom Plana zdrave prehrane Core 3 i članicom Odbora medicinskih stručnjaka, kako bismo saznali što točno izbjegavati sljedeći put kada odlučite popiti šalicu kave, piše Eatthis.

Ispijenje kave umjesto doručka

Mnogi kažu da je doručak najvažniji obrok u danu, pa naravno ako ga zamijenite kavom to ne može biti dobro za cjelokupno zdravlje.

Prema Moskovitz, “preskakanje ovog glavnog vremena obroka može dovesti do manje hranjive prehrane”, točnije one koja je u suprotnosti sa zdravim starenjem. A prema raznim istraživanjima, preskakanje doručka i samo ispijanje kave također može dovesti do nekih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

Foto: Unsplash

Studija o rasporedu obroka otkrila je da su obrasci prehrane u kojima su sudionici redovito preskakali doručak bili povezani s većim kognitivnim padom nego kod onih koji su imali uravnoteženije vrijeme obroka.

Umjesto preskakanja doručka i odlaska ravno na kavu, Moskovitz predlaže “doručak koji se sastoji od svježeg voća, cjelovitih žitarica i orašastih plodova ili sjemenki” za jutarnji obrok prepun vlakana i antioksidansa.

Pijete laganu i ekstra slatku kavu

Ako ne želite piti crnu kavu i radije biste dodali vrhnje i zaslađivače, pošteno upozorenje: to bi moglo utjecati na vaše zdravlje, ovisno o tome koliko dodate.

“Umjerene količine šećera u vašoj prehrani su u redu, ali ako pretjerujete s paketićima šećera svaki put kad trebate nešto popiti moglo bi se s vremenom nakupiti”, kaže Moskovitz.

Točnije, kako starite, mogli biste primijetiti veliki porast šećera u krvi, upale i mnoga druga zdravstvena stanja. Jedna je studija također otkrila da je konzumacija većih količina dodanog šećera povezana s većom “slabošću” kod starijih osoba, što znači da je bilo više slučajeva nenamjernog gubitka težine i manje tjelesne aktivnosti.

Redovita konzumacija previše šećera također može pridonijeti bržem starenju kože. Kada konzumirate previše šećera, može nastati AGEs (krajnji proizvodi napredne glikacije), koji oštećuju razinu kolagena u vašoj koži, stoga s vremenom doprinose smanjenoj elastičnosti.

Pijenje kave bez vode

Redovito pijenje vode je navika koju mnogi često zaboravljaju, ali kada pijete puno kave, to može biti recept za dehidraciju i katastrofu kada je u pitanju vaše cjelokupno zdravlje.

Foto: Unsplash

Prema Moskovitz, ako uz unos kofeina ne unosite i vodu “može dovesti do dehidracije koja može negativno utjecati na vašu kožu, probavu, razinu energije, apsorpciju hranjivih tvari, pa čak i zglobove.”

Pijenje kave tijekom dana—i noći

Kada je u pitanju odabir vremena za ispijanje kave, potrudite se držati se jutra. Čak i ako vas kofein ne drži budnima kasno noću, to ne znači da biste trebali popiti šalicu neposredno prije spavanja.

Prema Moskovitzu, “kofein je stimulans koji će, ako se konzumira preblizu vremena za spavanje, poremetiti adekvatan odmor. Loš san može utjecati na vaš imunološki sustav, raspoloženje, energiju, metabolizam.”

Istraživanja potvrđuju da je poremećaj sna velika stvar. Prema studiji UCLA objavljenoj u Američkoj akademiji za medicinu spavanja, jedna noć nedovoljnog sna može brže ostariti vaše stanice, što s vremenom može pridonijeti bolestima povezanima sa starenjem.

Foto: Unsplash

Korištenje umjetnih sladila

Što se tiče umjetnih zaslađivača – čak i ako se čini da je dobra ideja zamijeniti ih u kavi umjesto da se držite pravih zaslađivača, oni zapravo imaju ozbiljan utjecaj na vaše dugoročno zdravlje.

Prema Moskovitzu, “ne samo da su ovi zaslađivači nutritivno ništavni, nego i nenutritivni zaslađivači kao što su sukraloza i aspartam mogu naštetiti razinama inzulina i zdravlju crijeva, što utječe na sve vitalne funkcije u tijelu, i može vas navesti da žudite za više slatkiša u općenito tijekom dana.”

Komentirajte prvi

New Report

Close