Grandiozan projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji vrijedan više od 611 milijuna kuna ovih je dana zabilježio novi korak u razvoju nakon što je pokrenut otvoreni postupak javne nabave za građenje njegove tri pretovarne stanice: PS Sinj, PS Brač i PS Zagvozd.
Ukupna procijenjena vrijednost nabave iznosi 40,2 milijuna kuna bez PDV-a. Osim građenja pretovarnih stanica, postupak javne nabave uključuje i izradu izvedbenih projekata i snimaka izvedenog stanja te provedbu testova po dovršetku.
Rok 6. prosinca
Rok za dostavu ponuda je 6. prosinca 2022., a sam predmet navedenog postupka javne nabave podijeljen je u tri grupe te procijenjena vrijednost nabave po grupama iznosi 13 milijuna kuna za PS Sinj, 14,3 milijuna za PS Brač te 12,9 milijuna kuna za PS Zagvozd bez PDV-a.
Kako je pojasnio Ivan Vukorepa, direktor Regionalnog centra čistog okoliša, koji vodi ovaj projekt, ističe da su u proteklom razdoblju pokrenuli nekoliko značajnih postupaka s ciljem nastavka realizacije Centra za gospodarenje otpadom u županiji.
“Proveli smo i analize trenutnih tržišnih cijena građevinskih materijala i radova te očekujemo valjane ponude za građenje ovih triju pretovarnih stanica. Nadamo se da ćemo uskoro donijeti i odluku o odabiru izvođača za projektiranje i građenje Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Centar će omogućiti građanima Splita i okolice naprednu tehnologiju obrade otpada, a očekujemo i otvaranje oko stotinu novih zelenih radnih mjesta”, izjavio je Vukorepa te dodao da su za navedene pretovarne stanice ishođene građevinske dozvole.
Osim navedenih pretovarnih stanica, u sklopu projekta izgradnje Centra za gospodarenje otpadom predviđena je izgradnja još tri pretovarne stanice u Splitu, na Hvaru i na Visu. Predan je zahtjev za ishođenje građevinske dozvole za Pretovarnu stanicu Split, kao i Zahtjev za provedbu postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš za Pretovarnu stanicu Stari Grad na Hvaru.
U pretovarnim stanicama će se otpad privremeno skladištiti te pripremiti za odvoz u Centar za gospodarenje otpadom (CGO), a pretovarne stanice služit će za dnevno prikupljanje otpada iz obližnjih jedinica lokalne samouprave.
Miješani komunalni otpad preko nadzemne pretovarne rampe pretovarivat će se u poluprikolicu velike zapremnine u kojoj će se, prije odvoza, sabijati radi smanjenja zapremnine. Glomazni i biorazgradivi će se strojno usitnjavati, zasebno privremeno skladištiti te u konačnici također prevoziti u CGO – prvi na odlaganje, a drugi na kompostiranje.
Komunalna vozila će sakupljeni miješani komunalni otpad, glomazni otpad i biorazgradivi otpad dovoziti u najbližu pretovarnu stanicu, gdje će se biti pretovaren u vozila velikog kapaciteta koji će ga morskim i kopnenim putem prevesti u Centar.
Deset osnovnih škola
Osim gospodarenja otpadom, u Splitu ozbiljno rade i na proizvodnji zelene energije, a u sklopu čega se planira postavljanje 14 sunčanih elektrana na krovovima gradskih zgrada. U sklopu europskog projekta ‘SuSTainable’ objavljena je javna nabava za primjenu fotonaponskih sustava na objektima u vlasništvu Grada Splita.
Procijenjena vrijednost nabave je približno 3,08 milijuna kuna bez PDV-a, a predviđeno vrijeme za izvođenje radova 14 mjeseci od potpisa ugovora. Predviđa se postavljanje integriranih sunčanih elektrana na 10 osnovnih škola, tri dječja vrtića te košarkaškoj dvorani na Gripama.
“Projekt će rezultirati povećanjem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora na području Grada za 795 MW h godišnje i smanjenjem ispusta CO2 za 186 tona godišnje”, objavljeno je na stranicama Grada Splita.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu