Ideja o ‘bitcoin državi’ urušila se kao i vrijednost kriptovalute

Autor: Tomislav Pili , 07. studeni 2022. u 14:21
Predsjednik Nayib Bukele dao je bitcoine u protuvrijednosti 30 dolara svakom građaninu/Reuters

U srednjoameričkoj državi bitcoine – legalno sredstvo plaćanja – nitko ne koristi.

Spektakularno uvođenje bitcoina u El Salvador pokazuje se kao potpuni fijasko. Kako piše Bloomberg, gotovo svatko poznaje nekoga tko je uložio određeni iznos u najpopularniju kriptovalutu.

No, 41-godišnji predsjednik Nayib Bukele koji se predstavlja i kao “predsjednik Uprave El Salvadora” učinio je to s cjelokupnim proračunom te siromašne srednjoameričke države. U rujnu prošle godine El Salvador je postao prva država u svijetu u kojoj je bitcoin postao legalno sredstvo plaćanja.

Velika iluzija
Godinu dana kasnije, sve se pokazalo kao iluzija i golemi promašaj. Kao prvo, gotovo nitko od građana El Salvadora ne koristi bitcoin. Ona mala skupina koja ga je kupila nakon što je postao legalno sredstvo plaćanja pretrpila je velike gubitke.

Naime, najpoznatija kriptovaluta od rujna prošle godine izgubila je 61 posto vrijednosti. U El Salvadoru je potrebno “svijećom tražiti” prodajno mjesto koje prima bitcoine, navodi Bloombergov reporter. “Nekad raste, nekad pada. Za mene to ne funkcionira”, kazao je vlasnik jedne male ljekarne.

Jedan od argumenata za uvođenje bitcoina bio je i da će Salvadorci koji rade u inozemstvu uštedjeti veliki novac na naknadama prilikom slanja novca obitelji u domovini. Za plaćanja i slanje novca služi aplikacija Chivo koja je ispočetka jedva funkcionirala.

Prema podacima središnje banke, u prvih pet mjeseci putem Chiva poslano je samo 2 posto doznaka koje su iz inozemstva upućene u El Salvador. Za vladu je i poražavajući podatak da ove godine nitko nije skinuo aplikaciju.

Podsjetimo, Bukele je dao bitcoine u protuvrijednosti 30 dolara svakom građaninu te “posijao” bitcoin bankomate u svakom naselju te države. Pozvavši poduzetnike da prihvaćaju plaćanja u kriptovaluti, Bukele je došao na ideju izgradnje “Bitcoin grada”, siromašnog područja u okolici mjesta Conchague koje bi postalo futuristički grad sličan Dubaiju.

Inače, u proračunu El Salvadora nema novca ni za izgradnju jednog nebodera, ali je Bukele tvrdio kako će novac doći od ulaganja u kriptovalute i njihova “rudarenja”.

Inače, Bukele je pokazao kako ima odličan “nos” za trenutak: uzeo je 100 milijuna dolara iz proračuna s kojima je kupio bitcoin. Kasnije se pokazalo, pri rekordnoj cijeni koja je vrlo brzo pala.

Međunarodne vjerovnike, koje je brinulo što je država na rubu dužničke krize, uvjerovao je da će dug vratiti zahvaljujući povratu na bitcoin. Drugim riječima, u zemlji u kojoj se preživljava s manje od 10 dolara dnevno predsjednik je uzeo stotinu milijuna dolara kako bi postao influencer za kriptovalute.

‘Zli bankari’
Zanimljiv je i motiv uvođenja bitcoina. Prema nekim tumačenjima, Bukele je za ekonomske probleme države prstom upirao u zle zapadne bankare koji su se urotili kako bi iskorištavali El Salvador.

Nekoliko mjeseci prije uvođenja bitcoina El Salvador je bio u pregovorima s Međunarodnim monetarnim fondom o novom povoljnom zajmom za krpanje proračunskih rupa. Iako je kredit imao niske kamate, MMF je od vlade tražio “bolne reforme”. Ne pristajući na štednju, Bukele je u lipnju prošle godine najavio kako će El Salvador zamijeniti postojeću valutu s bitcoinom.

Unatoč svemu, Salvadorci i dalje simpatiziraju svog predsjednika. Naime, čak 90 posto građana pozitivno ocjenjuje Bukeleov mandat, pokazuju ankete. Građani za ekonomske probleme države uglavnom okrivljuju Bukeleove prethodnike, a njemu u dostignuća ubrajaju veliki pad stope nasilja.

Naime, El Salvador je 2017. imao najveći broj ubojstava u svijetu, gledano po broju stanovnika. No, danas je ta stopa manja nego u Meksiku i Hondurasu.

Komentirajte prvi

New Report

Close