Elektroprivreda Srbije, ogranak Termoelektrane i kopovi Kostolac, raspisao je do 28. studenog ove godine tender za geološke istražne radove na zapadnom polju Kostolac. Već je ranije otvoren natječaj za izradu Glavnog rudarskog projekta otvaranja kostolačkog ležišta čije potvrđene rezerve lignita iznose oko 280 milijuna tona, izvijestio je portal eKapija.com.
U prvoj fazi rada novog kopa TE-KO Kostolac u planu je vađenje 3.000.000 tona lignita godišnje za obrenovačke termoelektrane, a kasnije i za tri kostolačka termobloka.
Kako je navedeno u specifikaciji posla, u atarima sela Dubravica, Batovac, Ostrovo i Petka već je izbušeno 411 bušotina, u periodu od 1942. do kraja 2018. godine i tada je registrirano prisustvo tri ugljena sloja, od kojih su prva dva interesantni za eksploataciju.
Urađen je Elaborat o rezervama ugljena na ležištu 2013, nakon čega je uslijedilo 165 dodatnih bušotina, u izabranim najpovoljnijim dijelovima ležišta, i dobiveni su povoljni rezultati u selima Dubravica i Ostrovo.
Stoga se, kako se navodi u obrazloženju natječajne dokumentacije, upravo razmatra moguće otvaranje novog površinskog kopa pod nazivom Zapadni Kostolac. Idejno rješenje predviđa usjek s južne strane ležišta, u zoni koja nije najbolje istražena i u kojoj su prisutne bilančne rudne rezerve C1 kategorije, ali nedostaju podaci o kvaliteti ugljena.
Zato će se raditi istraživanje ležišta mineralnih sirovina, kao i geotehnička i hidrogeološka istraživanja. Istražni prostor se nalazi u atarima sela Batovac, Dubravica, Ostrovo i Petka.
Osim istraživanja ležišta mineralnih sirovina u južnom dijelu ležišta, u manjem obujmu istraživat će se i krajnja istočna-sjeveroistočna zona ležišta novog kopa TE-KO Kostolac, kao i prostor prema zatvorenom površinskom kopu Ćirikovac.
”Cilj ovih istraživanja je da se stvore neophodni uvjeti za izradu novog elaborata o resursima i rezervama uglja koji će poslužiti za izradu rudarske projektne i investicione dokumentacije za dalji rad na otvaranju površinskog kopa”, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Ukupno je projektirano 89 istražnih bušotina za istraživanje ležišta mineralnih sirovina. Prve 42 bušotine bušit će se tijekom druge godine istraživanja (3890 m), u južnoj i istočnoj obodnoj zoni projektiranog površinskog kopa, u cilju pripreme za početak rudarskih radova na kopu, dok će se narednih 47 bušotina bušiti u trećoj godini istraživanja. Iz projektirane 42 bušotine radit će se 506 pojedinačnih proba uglja i 126 proba šljunka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu