Njemački izvoz blago je pao u rujnu, odražavajući slabljenje potražnje partnera u EU i eurozoni, pokazali su u srijedu podaci statističkog ureda. Izvoz je u rujnu prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima smanjen za 0,5 posto u odnosu na kolovoz kada je bio skočio 2,9 posto.
Još je snažnije pao uvoz, za 2,3 posto u usporedbi s kolovozom kada je porastao 4,9 posto. Time je višak u razmjeni Njemačke sa svijetom u rujnu pokazao trostruko veći višak nego u kolovozu, od 3,7 milijardi eura.
Produbljivanje
Na godišnjoj je razini izvoz u rujnu porastao 20,3 posto, nakon 23,1-postotnog povećanja u prethodnom mjesecu. Usporio je i rast uvoza, sa 37,6 na 30,7 posto. Izvoz u ostale članice EU-a pao je za 1,7 posto u odnosu na kolovoz, a izvoz u ostatak eurozone za 1,6 posto.
Smanjen je i uvoz iz te dvije skupine zemalja, za 1,2 odnosno za 0,6 posto. Najsnažnije je pao izvoz u zemlje EU-a koje nisu članice eurozone, za 1,9 posto, ali i uvoz iz tih zemalja, za 2,5 posto.
O tome svjedoči i podatak da je aktivnost u industriji eurozone ponovo pala u listopadu, najsnažnije od prvog vala pandemije covida 19, pritisnuta naglim padom potražnje u uvjetima sve dublje krize troškova života, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje S&P Globala.
Indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone pao je u listopadu za dva boda u odnosu na rujan, na 46,4 boda, najnižu razinu u gotovo dvije i pol godine, izvijestio je S&P Global, blago snizivši početnu procjenu. Vrijednosti niže od 50 bodova signaliziraju pad aktivnosti.
“Pad u sektoru proizvodnje robe u eurozoni produbljen je na početku četvrtog tromjesečja. Ankete PMI-a sada jasno signaliziraju da je proizvodno gospodarstvo u recesiji”, rekao je ekonomist S&P Global Market Intelligencea Joe Hayes.
Sukladno tome, Destatisovo izvješće pokazuje da je porastao samo njemački izvoz u “treće zemlje”, za jedan posto. Glavno odredište njemačkog izvoza bile su i u rujnu Sjedinjene Države, uz skok isporuka za 5,6 posto u odnosu na kolovoz, na 14,5 milijardi eura.
Uvoz iz SAD-a pao je pak za 1,3 posto, na 8,1 milijardu eura. Najviše je robe Njemačka i u rujnu uvozila iz Kine, za 5,4 posto više nego u kolovozu, u vrijednosti 16,7 milijardi eura. Njemački izvoz u Kinu pao je pak dva posto, na 8,9 milijardi eura.
Njemački izvoz u Rusiju smanjen je u rujnu za 5,4 posto u odnosu na kolovoz, na milijardu eura. Uvoz iz Rusije potonuo je za 33,1 posto, na 1,8 milijardi eura.
Smanjenje narudžbi
Budući da se ne nazire kraj ratu u Ukrajini, ni predah u rastu troškova energije, raspoloženje među proizvodnim kompanijama, kako u Njemačkoj, tako i cijeloj eurozoni, spustilo se na najnižu razinu od svibnja 2020. godine, na vrhuncu prvog vala pandemije.
“Raspoloženje proizvodnih tvrtki zadržalo se u listopadu u negativnom području, što signalizira procjenu kompanija da će se izazovni uvjeti protegnuti još dugo u 2023. godinu”, rekao je Hayes.
Indeks novih narudžbi pao je na samo 37,9 bodova, unatoč blagom popuštanju inflatornih pritisaka. “Nove narudžbe pale su u listopadu tempom kakav smo rijetko viđali tijekom 25 godina povijesti prikupljanja podataka – snažniji pad zabilježen je samo tijekom najgorih mjeseci pandemije i na vrhuncu globalne financijske krize između 2008. i 2009.”, naglasio je Hayes.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu