Specijalizirane agencije EU-a nisu uspjele spriječiti prijelaz dužnosnika u privatni sektor koji su prethodno regulirali, zakazavši u suzbijanju sukoba interesa, upozorio je europski revizorski sud. EU ima više od 40 agencija koje prate raznovrsna područja, od bankarstva, preko zaštite granica do medicine.
Lobističke tvrtke i sektorske udruge žele zaposliti upravo bivše dužnosnike koji dobro poznaju kako funkcioniraju tijela EU-a i imaju kontakte, što znači da je na kocki integritet mjera i potrošnje EU-a, upozorava europski revizorski sud. U izvješću Transparency Internationala (TI) iz 2017. stoji da se u lobističkim skupinama u EU zaposlila polovina bivših povjerenika EU-a i trećina bivših zastupnika u Europskom parlamentu. U javnosti je najveću pozornost privukao prijelaz bivšeg šefa Europske komisije Josea Manuela Barrosa u američku investicijsku banku Goldman Sachs ili optužbe na račun bivše povjerenice EU-a za digitalni sektor bloka Neelie Kroes da lobira za Uber.
EU je osigurao određene zaštitne mehanizme za Europsku komisiju, glavnog regulatora EU-a, ali nije definirao jedinstvena pravila za agencije, što znači da su one, u najboljem slučaju, bile prepuštene oskudnoj i neujednačenoj samoregulaciji. Samo devet europskih agencija ima interna pravila o prijelazu članova uprave u privatni sektor koji reguliraju, a u razdoblju od 2019. do 2021. dužnost je napustilo oko 650 njih, od ukupno 1500. “Sadašnji sustav samoregulacije, samonadzora i samokorekcije ne funkcionira, potreban nam je novi”, zaključio je Vitor Teixeira iz Transparency Internationala.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu