Broj zaposlenih u javnoj upravi na vrhuncu gospodarske krize neće se smanjivati, ali će morati smanjiti troškove, piše internetski portal Deutsche Welle. “U kriznim vremenima svi moramo nositi teret, nije vrijeme za kalkulacije”, kaže potpredsjednik Vlade za ekonomska pitanja Fatmir Bitići.
Premijer Dimitar Kovačevski odlučan je da radnici i sindikati trebaju biti mirni – nitko ne smanjuje plaće zaposlenicima, niti njihova prava. Ovakve poruke uslijedile su nakon brojnih reakcija u javnosti na Plan fiskalne konsolidacije koji je Vlada donijela radi smanjenja troškova u proračunskim institucijama.
Mjere štednje predviđaju da javna uprava dijelom radi od kuće, a smanjit će se i izdaci za službene telefone, kao i izdaci za reprezentaciju. Predviđeno je i smanjenje prekovremenog rada za više od 20 posto u MUP-u, Agenciji za nacionalnu sigurnost (ANB), kao i Obavještajno-dokaznoj agenciji, rad od kuće za zaposlenike uz rotacije, pa čak i suspenzija ili otkazivanje kolektivnih ugovora.. Mjere i preporuke o kojima se raspravljalo na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća izazvale su reakcije i nezadovoljstvo sindikata.
Detalje razgovora u Vladi iznijela je predsjednica Sindikata uprave, pravosuđa i udruga (UPOZ) Trpe Deanoski, gostujući u Thelminoj “Top temi”. Osim mjere smanjenja plaća od 10 posto, Vlada planira i rad državne uprave od kuće, uz rotacije. Uprava je i tijekom pandemije radila od kuće. No, primjena mjera zaštite od koronavirusa radom u smjenama, izostancima zbog virusnih infekcija ili izolacijom, imala je veliki utjecaj na dinamiku rada uprave.
Vlada je 9. listopada objavila skup mjera financijske pomoći za najugroženije kategorije građana i umirovljenike, kao i olakšice za škole, javne zdravstvene ustanove, vodoopskrbne tvrtke i poduzeća. Vrijeme je za donošenje paketa mjera za gospodarstvo.
Za sindikalce je najsporniji Vladin prijedlog da se suspendiraju ili ukinu kolektivni ugovori koji reguliraju prava radnika u pojedinim djelatnostima. Sindikalci iz javnog i privatnog sektora upozorili su da će se svi zajedno suprotstaviti svakom pokušaju Vlade da ukine ili suspendira kolektivne ugovore.
”Nijedan kolektivni ugovor na granskoj razini ili opći kolektivni ugovor ne može se poništiti ili revidirati zbog odredbi koje imaju fiskalne implikacije uz pritiske i ucjene”, upozorio je Savez sindikata Makedonije (SSM). Poručuju da neće dopustiti smanjenje radničkih prava kroz smanjenje plaća, neisplatu dodataka i naknada iz plaća. I Sindikat kulture (SKRM) reagirao je na mjere i preporuke za smanjenje troškova usvojene na sjednici Vlade. Pozvali su ministricu Biseru Kostadinovu-Stojchevsku da kaže hoće li provoditi mjere i znači li to smanjenje plaća zaposlenima u kulturnim ustanovama u vrijeme velike inflacije i krize.
No Kovačevski kaže da cilj nije smanjenje plaća radnicima, već s planom konsolidacije troškova i poboljšanja kvalitete usluga koje građani dobivaju. U tom smjeru donesena je odluka o reviziji ugovora o upravljanju u velikom broju institucija u nadležnosti Vlade, a za definiranje novog oblika zaduženo je Povjerenstvo za gospodarski sustav.
Kovačevski objašnjava da konsolidacija rashoda u državnim institucijama, uključujući javna poduzeća i trgovačka društva kroz konsolidaciju troškova plaća ne znači smanjenje plaća.
”To znači racionalizaciju i optimizaciju zaposlenika koji su svakodnevno na poslu u javnom sektoru temeljem funkcionalne analize, jer svaki rukovoditelj, svaki ravnatelj u svakoj instituciji treba posjedovati znanje kako bi mogao upravljati resursima koji su mu dodijeljeni. Moraju uspostaviti sustave ovisno o prirodi posla i uspostaviti rad od kuće. Uspostaviti, primjerice, da 30 posto zaposlenika bude na takvoj rotaciji. Trebaju uvesti rotaciju zaposlenika, a kada to učine smanjit će se troškovi struje, grijanja, operativni troškovi. Time se smanjuju troškovi zaposlenika”, kaže premijer.
Istaknuo je kako je potrebno djelovati na usklađivanju plaća jer postoje institucije u kojima ravnatelji i članovi uprava primaju nerazmjerno veće plaće u odnosu na obveze, primjerice, predsjednika države ili ministara.
I potpredsjednik Vlade za ekonomska pitanja Fatmir Bitići smatra da u uvjetima krize ne treba kalkulirati. “To je za sve, za cijeli javni sektor. Nije upućeno nikome osobno. Sve je način štednje u ovom razdoblju. To nije dokument i nije usmjeren na UPOZ, ide u smjeru izrade metodologije i zakona o plaćama, tako da da, rezultati će biti dati sveobuhvatno”, kaže Bitići.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu