Grad Vranje stavio je na rani javni uvid (do 26. listopada) Plan detaljne regulacije vjetroelektrane Grot i Oblik. Prema tom dokumentu, u planu je izgradnja vjetroparka maksimalne instalirane snage 100 MW, na površini od 486,70 ha na obroncima i vrhovima brda Grot, Oblik, Ravnjak, Gola čuka, Drenjak, Baltina čuka, Belanovački preslap, Gradište i Đuranica.
Riječ je o dijelovima katastarskih općina Drenovac, Sikirje, Oblička Sena, Tesovište i Gumerište, na teritoriji grada Vranja, izvijestio je portal e.Kapija.com.
Investitor projekta je kompanija Windflow West Beograd, u vlasništvu američkog SunFlow Holdinga (70%) i turske kompanije Vulcanus Energi Yatirim Anonim Sikreti (30%), a osnovana je u svibnju prošle godine.
Za sada je planirano postavljanje deset vjetrogeneratora, od kojih će svaki imati snagu od 6 MW. Iz svakog od njih, kroz pilon do tla će se spuštati naponski elektroenergetski kabel napona 35kV. Četiri vjetrogeneratora vezat će se na isti kabel kojim će se proizvedena električna energija transportirati do trafo stanice/razvodnog postrojenja.
Mjesto priključenja vjetroparka na distributivni sustav električne energije bit će određen uvjetima Elektroprivrede Srbije (EPS) koji će biti izdani u proceduri izrade Plana.Elaborat za javni uvid izradio je Iveks plus iz Babušnice.
Ukupan kapacitet solarnih elektrana koje su u posljednjih pola godine postavili kupci-proizvođači u Srbiji, premašio je pet megavata, priopćilo je Ministarstvo rudarstva i energetike, prenosi portal danas.rs.
Rezultat je to pojednostavljene procedure za postavljanje solarnih panela i prepoznavanja koristi koje građanima i privredi donosi institut kupca-proizvođača, uveden Zakonom o korištenju obnovljivih izvora energije.
Ukupna instalirana snaga solarnih elektrana, koja je prije donošenja Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije (OIE) 2021. godine iznosila 11 megavata, posljednjih šest mjeseci povećana je za dodatnih 5,17 megavata, koliko iznosi ukupna snaga solarnih elektrana kupaca-proizvođača.
“Pored pet megavata elektrana koje su već na mreži, u postupku obrade zahtjeva kod Elektrodistribucije Srbije je još oko 700 zahtjeva domaćinstava, stambenih zajednica i privrednih subjekata, za koje bi ukupna snaga iznosila 102,1 megavata”, priopćilo je Ministarstvo.
Ukazano je da se realizacijom investicija fizičkih i pravnih osoba, koje su u postupku dobivanja statusa kupca-proizvođača, može očekivati značajno povećanje kapaciteta za proizvodnju energije iz OIE za kratko vrijeme, što doprinosi povećanju ukupnih kapaciteta za proizvodnju električne energije i većoj energetskoj sigurnosti.
“Ulaganje u solarnu energiju kupaca-proizvođača karakteriziraju kratko vrijeme za realizaciju investicije, zajedničko ulaganje državnog i privatnog kapitala, ili samo privatnog uglavnom kod komercijalnih kupaca, upotreba struje za potrebe domaćeg tržišta, uz značajnu nezavisnost i niže troškove proizvođača”, poručuju iz Ministarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu