U Sjevernoj Makedoniji počela je raditi sunčana elektrana snage 17 megavata, kumulativno najveća fotonaponska elektrana u zemlji, koja je podignuta nedaleko od mjesta Sveti Nikole – Amzabegovo.
Elektrana se sastoji od 31.772 solarna panela na površini od 300.000 četvornih metara sa 17 megavata nazivne instalirane snage i predviđenom proizvodnjom od 25.000 MWh zelene energije godišnje, čime bi se moglo opskrbljivati više od pet i pol tisuća makedonskih kućanstava, izvještava portal DW.com.
Riječ je o investiciji GEN-I grupe. Procjene su da će najveća solarna elektrana izgrađena u zemlji biti ključna prekretnica u radu grupe, ali i u zelenoj transformaciji regije i Sjeverne Makedonije.
GEN-I grupa dobila je 17 od 35 megavata koliko ih je na natječaju ponudilo Ministarstvo gospodarstva. Resorni ministar Kreshnik Beksheti istaknuo je kako je ovom investicijom dobiveno dodatnih 17 megavata, koliko je u zemlji napravljeno u proteklih 30 godina.
“U roku od dvije i pol godine imat ćemo instaliranu snagu više od 220 megavata, a u pripremi su novi pozivi i nadam se da ćemo mandat završiti s više od 30 megavata samo iz fotonapona”, najavio je ministar Bekteshi.
Ova investicija i sve druge ove vrste veliki su korak u politici kojoj Sjeverna Makedonija teži, a to je zelena tranzicija.
“Solarna elektrana će proizvoditi čistu električnu energiju iz našeg makedonskog sunca, te će osigurati čistu električnu energiju za preko 5500 makedonskih obitelji. Ili će dati više električne energije nego sva električna energija koju troše osnovne i srednje škole u zemlji”, rekao je premijer Dimitar Kovačevski.
Sjeverna Makedonija ima više od 280 sunčanih dana, zbog čega se već razmatraju i pripremaju dokumenti za ulaganja u obnovljive izvore energije do 1 gigavata snage u projektima izgradnje fotonaponskih i vjetroelektrana s renomiranim europskim tvrtkama.
Fotonaponska elektrana snage 10 megavata u vlasništvu ESM-a već radi na mjestu nekadašnjih nalazišta ugljena u REC-u Oslomej instalirane snage 100 megavata.
“Solarne elektrane bit će pokretači energetske tranzicije u Sjevernoj Makedoniji. U ESM-u se dovršavaju i drugi projekti izgradnje fotonaponskih elektrana u REK-u Bitola, pa bi, kako je navedeno u Ministarstvu energetike, instalirana snaga trebala biti između 200 i 300 megavata u kratkom roku”, kaže Kovačevski.
Premijer očekuje da će u idućih 30-40 dana uputiti u Sobranje nekoliko zakona za strateške investicije u obnovljive izvore energije (OIE), one koje su proklamirane u prethodnom razdoblju.
Riječ je o vjetroparku Virovi, njemačke tvrtke VEPEDE te najvećoj fotonaponskoj elektrani u ovom dijelu Europe – STIPION snage oko 400 megavata renomirane francuske tvrtke AKUO.
Također, jedna od najvećih grčkih kompanija Mytilineos prijavila se za strateški projekt izgradnje kogeneracijske elektrane za proizvodnju toplinske i električne energije u Skoplju, instalirane snage 150 megavata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu