Zbog blokade uvoza ruske nafte preko Janafa gorivo skuplje 25%

Autor: Poslovni dnevnik , 10. listopad 2022. u 13:23
Tisuću tona nafte svakodnevno se iz Srbije uvozi u BiH/Shutterstock

Na objavljenu vijest o izglasavanju osmog paketa sankcija prema Rusiji, kojom je pogođen uvoz nafte za Srbiju preko Janafa, reagirali su i političari u BiH.

Odluka o blokadi uvoza ruske nafte preko Jadranskog naftovoda (Janaf) za Srbiju, koja se tiče i Bosne i Hercegovine, odgođena je do 1. prosinca, izjavio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, prenosi portal indikator.ba.

“Ne postoji nijedno racionalno objašnjenje. Mi smo tu naftu plaćali. I skladištenje, i transport i takse, sve. Što još hoćete od nas. Tko ste vi da nam određujete od koga ćemo kupovati a od koga ne. Sada već imamo problem i s dizelom”, rekao je Vučić.

Na objavljenu vijest o izglasavanju osmog paketa sankcija prema Rusiji, kojom je pogođen uvoz nafte za Srbiju preko Janafa, reagirali su i političari u BiH.

Oporbeni lider iz PDP-a Branislav Borenović ustvrdio je da je Hrvatska izlobirala da se Srbiji zabrani uvoz ruske nafte, zbog čega će građani Srbije naftu i njene derivate plaćati znatno skuplje, a što je brutalan udarac i na Bosnu i Hercegovinu, koja dnevno iz Srbije uvozi čak 1000 tona nafte, od čega najveći dio ide u Republiku Srpsku

Ističe da će zbog te odluke biti smanjen dotok nafte i naftnih derivata, što bi u konačnici moglo značiti da će cijene goriva skočiti i do 25 posto. Milorad Dodik odluku EU ocijenio je neprihvatljivom, štetnom i nepravednom.

“EU je sankcijama Ruskoj Federaciji, politiku kažnjavanja proširila i na Srbiju, ali i regiju Balkana, a time i na Republiku Srpsku”, naveo je Dodik na Twitteru. Istaknuo je kako je naftovod Janaf “neriješenog statusa”.

BiH je ovisna o uvozu goriva koje je proizvedeno preradom ruske nafte. Zemlja se, prema dostupnim informacijama, dizelom i benzinom opskrbljuje uglavnom iz četiri pravca: Hrvatske, Srbije, Italije te Grčke. U prošloj godini je iz Srbije u BiH uvezeno oko 329 milijuna litara goriva što je oko četvrtina ukupnog uvoza.

Komentirajte prvi

New Report

Close