Sudski vještaci moraju u 30 dana izraditi nalaz

Autor: Suzana Varošanec , 24. svibanj 2007. u 06:30

Predsjednik VTS-a pozvao je vještake da ne uzimaju posao koji ne mogu obaviti

Poslovni subjekti mogu preko web stranice Visokog trgovačkog suda, koji rješava njihove žalbe, saznati u kojoj je fazi njihov spor, no to je “sitnica” prema roku od 30 dana koji u trgovačkom sudstvu postaje standardni vremenski raspon kojeg se sudski vještaci moraju pridržavati pri izradi pismenih nalaza i mišljenja, a u suprotnom gube predmet ili čak mogu biti skinuti s liste sudskih vještaka. Web upisnik je nova mjera transparentnosti koja dokida postojeći sustav požurnica, a koju je predstavio jučer predsjednik VTS-a Srđan Šimac te će biti objeručke dočekana. Ministrica Ana Lovrin smatra je prevencijom korupcije, no nije ista stvar s mjerama uspostavljanja procesne discipline za sve sudionike postupka, u prvom redu vještake, ali i za same suce te odvjetnike koje bi trebale promijeniti loše sudačke navike.

Nova obveza
Šimac je inagurirao novu obvezu koju zasad imaju samo predsjednici 13 Trgovačkih sudova i njihovi suci, no dojam da će se mjere specijaliziranog sudstva zahvatiti uvelike i redovno, ponajviše zato jer iza njih snažno stoji predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin. I jučer je Hrvatin istaknuo zabrinutost i negativan stav prema praksi da suci koriste usluge istih vještaka, no pritom će vrijeme koje sucima uštedi web upisnik oni trošiti na tehnički obimniji posao. Zakonski rokovi se u brojnim slučajevima u trgovačkom sudstvu probijaju i kad je u pitanju izrada i otprema presuda, a za nepoštivanje sudskih rokova karakterističan su primjeri sudski vještaci na čije se nalaze i mišljenja zna u nebrojenim slučajevima čekati i po nekoliko godina, pa ni onda ga navodno neki ne izrade. Pri posljedjnjoj inventuri otkriven je novodno nalaz na koji se čeka šest godina, a zapanjuje praksa da sudski vještaci iz sudova iznose sudske predmete na rad kući. Šimac tvrdi da su za uočenu procesnu nedisciplinu nisu krivi ni vještaci ni odvjetnici nego suci. Zato je sad svaki predsjednik Trgovačkog suda dobio zadatak izraditi sustav praćenja sudskih rokova vezanih za izradu i otpremu presuda što maksimalno može iznositi poznatih 75 dana. U odnosu, pak, na sudske vještake na čije se nalaze i mišljenja oslanja 90 posto svih sudskih presuda, novi rok za izradu iznosi 30 dana, a samo iznimno 60 dana ili duže, no ipak se čuje od strane vještaka da to neće biti moguće organizirati bez stvaranja preduvjeta u smislu Komore sudskih vještaka. Sudski vještaci, a ima ih nekoliko tisuća, kane tražiti da se tržište njihovih usluga unaprijedi promjenama tarifa budući da sat rada sudskih vještaka stoji 70 kuna bruto, a to se nije mjenjalo od 1998.

Oduzimanje predmeta
Bezuvjetno VTS traži od predsjednika trgovačkih sudova, ali i sudaca, da u rokovnicima organizirano prate u kojem je roku izrađana i otpremljena presuda te da pri određivanju vještaka, suci odrede i jasnu zadaću. Svaki je trgovački sudac dužan rješenje kojim određuje sudskog vještaka dostaviti predsjedniku suda koji treba za svako rješenje prije isteka zadanog roka upozoriti suca. Kao mjere za nepoštivanje zadanih rokova Šimac navodi oduzimanje predmeta vještaku, o svakoj povredi obavijestit će se Hrvatsko udruženje sudskih vještaka, a u odnosu na one koji višekratno ne poštuju sud, predložit će se brisanje s liste sudskih vještaka. Šimac je pozvao odvjetnike da poštuju procesnu disciplinu, a vještake da ne uzimaju posao koji ne mogu obaviti u postavljenim rokovima.

Otvaranje javnosti

Prema predsjedniku Vrhovnog suda Hrvatinu treba očekivati izmjenu sudskog poslovnika s ciljem da stranke u žalbenom postupku preko web upisnika saznaju i ime suca VTS-a kod kojeg se nalazi predmet u radu što znači da se trgovačko sudstvo bez zadrške otvara javnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close