Sarajevski aerodrom, najprometniji u BiH, proširuje svoje kapacitete, a suglasnost za, kako se navodi u obrazloženju, posao od javnog interesa, dala je vlada Federacije BiH.
U priopćenju vlade navodi da je prihvaćen Elaborat JP Međunarodni aerodrom Sarajevo kao procjena postojanja javnog interesa za izgradnju dodatnih kapaciteta te zračne luke metodom koncesije, da bi mogao uslužiti veći broj putnika.
Novi prostor za parkiranje
“Federalno ministarstvo prometa i komunikacija zaduženo je da ovaj zaključak i Elaborat dostavi Općini Ilidža zbog pribavljanja suglasnosti za provođenje postupka dodjele ove koncesije”, naveli su iz vlade FBiH i dodali da je su 16. lipnja dobili akt od strane Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, a kojim je inicijativa za rješavanje podkapacitiranosti na Međunarodnom aerodromu Sarajevo vraćena na doradu, a sve u skladu s mišljenjem Komisije za koncesije BiH i stavom vlade FBiH.
“Nakon vraćanja na doradu i nakon što je Međunarodni aerodrom Sarajevo dostavio Elaborat, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija utvrdilo je da on sadrži sve relevantne podatke na temelju kojih je procijenjeno da postoji javni interes za izgradnju dodatnih kapaciteta Međunarodnog aerodroma Sarajeva metodom koncesije”, stoji u priopćenju vlade FBiH.
Inače, u skladu s ranije planiranim aktivnostima proširenja kapaciteta Međunarodnog aerodroma Sarajevo početkom srpnja počelo je proširenje platforme – manevarske površine za parkiranje zrakoplova.
Riječ je o prvoj fazi projekta kojom je obuhvaćena i sanacija postojećeg parkirališta. Postojeća platforma je pravokutnog oblika ukupne površine 38.000 kvadrata i može primiti do sedam zrakoplova, čiji je najveći raspon krila do 36 metara, kao što su Airbus AE321, Boeing B737-800 i slične letjelice, rečeno je iz Međunarodnog aerodroma Sarajevo.
Cijeli projekt je vezan uz proširenje platforme s postojećih sedam za dodatne četiri parking pozicije zrakoplova, te će završetkom tog projekta platforma sarajevskog aerodroma imati 11 parking pozicija za navedenu vrstu zrakoplove, što je povećanje kapaciteta za oko 60%.
Osim građevinskih radova asfaltne i betonske podloge, riječ je i o značajnim električnim i hidro radovima koji će pratiti realizaciju projekta.
Izvođač radova je kompanija Strabag, a završetak radova planiran je krajem ove godine. U subotu 3. rujna kroz Međunarodni aerodrom Sarajevo prošao je milijunti putnik, gotovo dva mjeseca prije u odnosu na rekordnu 2019.
U osam mjeseci ove godine usluženo je ukupno 987.662 putnika što je za 21% više u odnosu na isto razdoblje 2019., a realizirano je 10.912 zračnih operacija, 13% više u odnosu na 2019.
Nabavljaju vatrogasno vozilo
Kolovoz ove godine bio je i najprometniji mjesec u povijesti poslovanja Međunarodnog aerodroma Sarajevo, tijekom kojeg kojeg je uluženo ukupno 217.253 putnika.
“Sudeći prema trenutačnim pokazateljima, vjerujemo da bi do kraja godine Međunarodni aerodrom Sarajevo mogao premašiti rekordan broj putnika iz 2019. kada ih je usluženo 1,143.680”, rekli su iz Uprave aerodroma.
Početkom ovog mjeseca vlada FBiH usvojila je Program utroška dijela sredstava kapitalnog transfera javnim poduzećima, namijenjenih unaprjeđenju zračnog prometa u FBiH.
Tako je Međunarodnom aerodromu Sarajevo odobreno 2 milijuna KM (oko milijun eura) za nabavu spasiteljsko-vatrogasnog vozila koje ima kapacitet spremnika za vodu od 12.500 litara i spremnika za pjenu od 1500 litara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu