Građanima Srbije ne isplati se ulagati u solarne panele

Autor: Poslovni.hr , 02. rujan 2022. u 07:00
Foto: pixabay

Osobama koje isporučuju struju EPS-u umjesto 50% manjih računa ta je olakšica prepolovljena.

Građanima Srbije nije dovoljno da imaju želju i novac za ulaganje u solarne panele. Potrebna im i dobra volja dva ministarstva koja ne žele riješiti nejasnoće zbog kojih se dovodi u pitanje hoće li postavljanje solarnih panela biti zaustavljeno.

Vlada Srbije je u kolovozu 2021. usvojila Uredbu o kriterijima, uvjetima i načinu obračuna potraživanja i obveza između kupaca – proizvođača i opskrbljivača. Preduvjet za donošenje Uredbe bilo je donošenje Zakona o obnovljivim izvorima energije, kao i izmjene Zakona o energetici, objašnjava N1.

Preduvjeti nisu ispunjeni

Pokazalo se da svi preduvjeti nisu ispunjeni, da najavljene olakšice nisu izražene na računima, a da građane onemogućavaju tumačenja dva ministarstva koja ne surađuju.

Ministarstvo rudarstva i energetike najavilo je da će prosumeri, tj. potrošači – proizvođači koji prodaju električnu energiju, imati niz olakšica koje će im omogućiti niže račune i isplativost ulaganja.

Međutim, kada su došli prvi računi pokazalo se da nije tako, a razlog tome je tumačenje Ministarstva financija koje je većinu najavljenih olakšica odbacilo.

Naime, Ministarstvo financija smatra da se PDV, trošarine i naknade za povlaštene proizvođače energije i energetsku učinkovitost moraju obračunati na cjelokupnu preuzetu energiju odnosno svu struju koju je prosumer koristio. S druge strane, Ministarstvo rudarstva i energetike smatra da bi se trebali obračunati kao razlika između struje koju je prosumer isporučio Elektroprivredi Srbije (EPS) i struje koju je kasnije preuzeo.

Prema riječima Slobodana Jerotića, stručnjaka za energetsku učinkovitost, glavni problem je što je Ministarstvo rudarstva i energetike Uredbom propisalo odredbe koje su u suprotnosti sa Zakonom o PDV-u, Zakonom o trošarinama i Zakonom o javnim davanjima. Tako će umjesto očekivanih 50 i više posto smanjenja računa i povrata ulaganja u roku od sedam do 10 godina, smanjene biti između 20 i 30 posto što znatno usporava povrat uloženog novca, i zapravo poništava cijelu zamisao.

25 godina

prosječan je radni vijek solarnih panela

Radni vijek panela u prosjeku oko 25 godina. Prosječno ulaganje za jednu obitelj je oko 7000 eura. Time se za građane dovodi u pitanje isplativosti daljnjih ulaganja. Trenutačno u Srbiji ima oko 200 prosumera, dok je zanimanje nekoliko puta veće.

“Ministarstvo energetike treba napraviti izmjene u Zakonu o obnovljivim izvorima energije, a zatim Ministarstvo financija to treba provesti kroz zakone o trošarinama i PDV-u i riješiti problem”, smatra Jerotić.

Baterije su dodatni trošak

On kaže da je prije svega nužno da prosumeri dobiju status povlaštenih proizvođača, što oni jesu. Zbog izostanka te odredbe prosumerima se na račun automatski pripisuju trošarine i PDV kao da zarađuju na prodaji struje.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da se Ministarstvo financija složilo s Uredbom, ali da je promijenilo stav kada je EPS zatražio tumačenje na koji način će se obračunavati porezi, trošarine i druge naknade.

Ako i dalje budu destimulirani građanima Srbije ostaje da višak struje bacaju ili da je pokušaju skladištiti u baterije ne ulazeći u mrežu EPS-a.

Bacanje je kako stvari stoje realnija opcija jer baterija znače dodatni trošak.

Komentirajte prvi

New Report

Close