Iza nas je još jedan iznadprosječno topao kolovoz te po temperaturnom odstupanju od prosjeka – još ekstremnije ljeto. U većini Hrvatske slijedi vjerojatno, ne i sigurno, barem prosječno topla jesen i zima, koje će, ostvare li se te dugoročne prognoze, dodatno pridonijeti da 2022. bude među najtoplijima u znanoj povijesti mjerenja, piše Večernji list. Trenutačno je razdoblje od siječnja do kolovoza uglavnom drugo najtoplije, piše meteorolog Zoran Vakula koji je otkrio kakva nas jesen očekuje i što nam donosi klimatološki kraj ljeta.
Krenimo od najaktualnijeg, kada nas očekuje nova promjena vremena i koliko će ona trajati?
Kao da nam želi reći da je završetkom kolovoza završilo i klimatološko računanje ljeta – vrijeme će ovoga četvrtka biti primjereno jeseni, osobito u kopnenom području, gdje bi neki nakon nedavnih ljetnih stihova tipa ”Djevojke u ljetnim haljinama volim” mogli zapjevušiti ”Kiše jesenje”, ”Jesen u meni caruje” i slične. No, već u petak kiša će u većini krajeva prestati i barem djelomično će se razvedriti, a za vikend slijedi i ponovni porast temperature zraka pa će u sljedećem tjednu opet mjestimice biti i vruće.
Donosi li klimatološki kraj ljeta i stvarni kraj ljeta ili možemo očekivati neke nove valove vrućina?
Vrući dani su mogući. Dapače, i vrlo vjerojatni. U povijesti su tijekom rujna zabilježeni u većini Hrvatske, uz iznimku gorskog dijela, a u listopadu ne samo u mnogim mjestima na Jadranu nego i ponegdje u unutrašnjosti, posebice Dalmacije – primjerice ne samo u Imotskome, Metkoviću, Kninu i Sinju nego i u Karlovcu, Osijeku, Slavonskome Brodu. Možda je zanimljivo spomenuti kako su temperaturni rekordi u studenome u mnogim mjestima oko 25°C, u Čilipima čak 28,6°C.
Hoće li oni koji su tek krenuli na godišnje odmore moći uživati u tzv. babljem ljetu?
Ima još do ”babljeg ljeta“. Prema meni poznatoj definiciji to je razdoblje “blagog” vremena – razmjerno toplog i suhog, koje počinje nakon kalendarskog završetka ljeta, što znači potkraj rujna i u listopadu. Ostvare li se trenutačno najvjerojatnije dugoročne prognoze – i rujan i listopad u većini Hrvatske bit će barem prosječne srednje mjesečne temperature zraka, što znači da bi, sudeći prema temperaturi zraka, moglo biti i ”babljeg ljeta“, ali to nužno ne znači da će zavladati anticiklona i s njom razdoblje suhog vremena. Prognoze oborine manje su pouzdane od prognoza temperature i u kratkoročnim prognozama, a posebice u dugoročnim.
Kakva nas jesen očekuje? Možemo li očekivati nastavak sušnog vremena?
Povećana je vjerojatnost da će klimatološka jesen, koja se zbog jednostavnosti računanja i uspoređivanja podrazumijeva od 1. rujna do 30. studenoga, u većini Hrvatske biti barem prosječne temperature zraka. Vjerojatnije čak i toplija. Ali to nužno ne znači da će sva tri mjeseca biti toplija od prosjeka, a pogotovo ne svi tjedni. No, može se zaključiti kako povremena hladnija razdoblja neće biti dugotrajna i jako izražena da bi u prosjeku ”poništila“ djelovanje onih očekivanih toplijih razdoblja. Pritom je veća vjerojatnost za topliji rujan i listopad, a najmanja za studeni, u kojem postoji i povećana vjerojatnost za višak oborina u odnosu na prosječne vrijednosti.
Kada možemo očekivati da će pasti dovoljno kiše, da se podignu razine rijeke, vrate isušeni potoci i oporavi poljoprivreda?
Ne znam kolika je količina oborina potrebna za oporavak poljoprivrede. I je li oporavak uopće moguć. Na internetskim stranicama DHMZ-a hidrolozi su objavili detaljniju analizu suše, čak i u podzemlju. Do kraja godine nadam se djelomičnom ublažavanju stanja, ali ne i znatnom poboljšanju.
Možemo li očekivati veća i neuobičajena nevremena za naše područje?
Ostvare li se prognoze iznadprosječne topline – povećat će se vjerojatnost i za povremena lokalna nevremena kada na odviše zagrijanu podlogu dođe hladniji i vlažniji zrak. Ništa neobično za naše krajeve. No, detaljnije i pouzdanije prognoze i osobito upozorenja valja pratiti na medijskim platformama DHMZ-a i HRT-a, uključujući i HRT METEO aplikaciju za pametne mobilne telefone.
Koliko unaprijed možemo znati kakvo nas vrijeme očekuje te kakve sve anomalije možemo očekivati?
Što je dan prognoze dalji od trenutka prognoziranja – pouzdanost je manja. Pritom je važno spomenuti i atmosfersku situaciju u određenom dijelu godine. Kod, primjerice, prostrane i jake anticiklone – dugotrajnog stacionarnog polja visokog tlaka zraka u ljetnim mjesecima – prognoza po danima može biti pouzdana i dva tjedna unaprijed, a već tijekom zime podjednako prostrana i jaka anticiklona može prouzročiti i vedre dane, i maglovite i oblačne. Ponekad se ne može pouzdano prognozirati ni dan unaprijed. Kod ciklona – područja sniženog tlaka zraka, vrtloga vlažna i nestabilna zraka – stanje je još složenije u svim godišnjim dobima pa se u prognozama češće nego inače čuju termini – promjenjivo, nestabilno, moguće, vjerojatno, mjestimice…
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu