Srbija će ove godine imati urod jabuka od oko 450.000 tona, što je za približno 15 posto manje nego što je to bilo prošle godine, izjavio je za novosadski Dnevnik stručnjak za voćarstvo Goran Keserović pred početak ovogodišnje sezone berbe ovog voća. Prošle je godine, kazao je Keserović, bilo oko 513.000 tona jabuka, a ove godine na niže prinose više je utjecao proljetni mraz nego visoke dnevne temperature i suša. Mraz je najviše naštetio sortama idared, crveni delišes i grany smith.
Po njegovim riječima, voćari su skoro završili berbu ranih sorti jabuka “gala” i ovogodišnji urod već je počeo odlaziti na strana tržišta.
Voće postalo luksuz
Prema riječima Andreja Stanarevića iz firme Polino agrar, ova sezona bit će teška za plasman jabuka jer je u protekle dvije, tri godine, prvo zbog pandemije Covid-19, a onda i zbog rata u Ukrajini znatno pala kupovna moć stranih potrošača.
“Standard stanovnika Europske unije daleko je niži nego ranijih godina i u mnogim zapadnim zemljama voće je postalo luksuz. Zato sada treba biti dobar trgovac, naći kupca, prodati robu i nešto zaraditi”, ističe Stanarević.
S plasmanom ranih sorti “gala” voćari su zadovoljni jer je gotov cijeli urod prodan u Veliku Britaniju, Ujedinjene Arapske Emirate i Rusiju.
“S galom je napravljen dobar izvozni posao, ali to je tek jedna sorta jabuka, a slijede berba drugih i ugovaranje novih izvoznih aranžmana, pa treba sačekati i vidjeti s čim će se na tom putu voćari suočiti. Iskustvo od prošle godine pokazuje da su dobro prošli voćari koji su jabuke prodali na vrijeme, do kraja svibnja, nego oni koji su urod čuvali za ljetne mjesece. Oni na kraju nisu imali kupaca pa su bili prisiljeni jabuke prodavati za preradu, gdje je cijena niža i tako su ostali bez profita”, istaknuo je Andrej Stanarević.
Visok trošak čuvanja
Stručnjaci dodaju kako će Srbija ove godine imati manje jabuka nego lani, ali će ih biti više u Poljskoj, koja je najveći proizvođač ovog voća u Uniji, zatim i u Italiji i Francuskoj, pa će se i to odraziti na plasman srpskog roda na strana tržišta.
Kilogram jabuka gala na veliko, kazao je Zoran Keserović, kada se izvozi, vrijedi od 70 do 80 euro centi, a na domaćem tržištu cijena se kreće od 40 do 50 dinara.
“Zbog visokih troškova transporta, najvažnije je da domaće jabuke ‘gala’, ali i druge sorte jabuka, imaju kupce na stranim tržištima i da su tražene izvan Srbije”, rekao je Keserović koji dodaje kako su energenti znatno poskupjeli i voćarima je podjednako teško uklopiti cijenu jabuka na veliko s prijevozom i da plaćaju višestruko uvećane troškove čuvanja jabuka u hladnjačama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu