Cvjetanje ambrozije je u punom jeku: Donosimo savjete kako lakše preživjeti simptome alergije

Autor: Poslovni.hr , 18. kolovoz 2022. u 11:50
Foto: Pixabay

Kraj kolovoza i početak rujna donese cvjetanje ambrozije, a s tim dođu i alergije na ovu biljku

Kraj kolovoza i početak rujna donese cvjetanje ambrozije, a s tim dođu i alergije na ovu biljku. Dok ambrozija vlada, većina stanovništva se muči sa simptomima poput kihanja, svrbeža nosa, uha i oka, a tretiranje alergijske reakcije, provodi se kroz 2 osnovna pristupa: prevenciju pojave alergija i liječenje alergija. Mi ćemo se ovog puta fokusirati na liječenje budući da su alergije sada već u punom jeku, piše City magazine.

Liječenje alergija

Farmakološka terapija alergija, zavisi prije svega od težine alergijske reakcije i simptoma. U tu svrhu, mogu se koristiti antihistaminici, kortikosteroidi, dekongestivi, kaže magistra farmacije Hristina Lazarević.

Antihistaminici su lijekovi koji blokiraju H1 receptore za histamin, čime se onemogućava djelovanje histamina i zaustavljaju simptomi alergijske reakcije. Postoje dvije generacije H1 antihistaminika,

Nazalni dekongestivi izazivaju suženje krvnih žila i smanjenje curenja nosa. Važno je napomenuti da oni ne djeluju na uzrok bolesti – već samo privremeno otklanjaju simptome bolesti. Primjenu dekongestiva treba ograničiti na 5-7 dana, jer se uslijed duže upotrebe može razviti atrofija nosne sluznice i ovisnost o dekongestivima.

Tijekom primjene, mogu se javiti neželjeni efekti kao što su osjećaj suhoće u nosu, glavobolja, tahikardija ili bradikardija, peckanje u nosu i hipertenzija. Kortikosteroidi smanjuju imunološki odgovor i time znatno ublažavaju simptome, međutim, zbog svog utjecaja na imuni sistem neophodno je koristiti ih isključivo po uputstvu i u dogovoru s liječnikom.

Kada postoje blaži oblici alergijske reakcije, možemo se okrenuti preventivi i rješenjima iz prirode, uz pomoć biljaka koje djeluju kao prirodni antihistaminici. Za osobe koje, na osnovu prethodnih godina znaju da imaju alergije na polen, preporučuje se upotreba preventivnih i fitopreparata, minimum 30 dana pre početka cvjetanja biljaka.

Savjet plus

Osobe koje pate od alergije bi trebale svakog dana, po povratku kući oprati kosu, umiti lice i odjeću nikako ne sušiti vani. Koncentracija peluda je najveća navečer i ujutro, pa u to vrijeme zatvarajte prozore.

Prirodne metode liječenja

Pored klasične terapije, koju propisuje konvencionalna medicina, simptomi se mogu ublažiti i receptima iz prirode, uz pomoć biljaka koje djeluju kao prirodni antihistaminici.

Hristina Lazarević, magistra farmacije i velika zaljubljenica u fitoterapiju, otkrila je neke od metoda i biljake, koje mogu ublažiti simptome alergijskih reakcija:

Kopriva

Foto: Pixabay

Koprivu vrlo često popularno nazivaju ‘kraljica zdravlja’ i to, sasvim opravdano! U proljeće, mladi listovi koprive pravi su izvor antioksidanasa, vitamina C, kalija željeza i kvercetina, koji je poznat kao prirodni antihistaminik i supstanca koja pokazuje protuupalno djelovanje… Antialergijsko djelovanje koprive je i znanstveno potvrđeno, pri čemu je ustanovljeno da kopriva ostvaruje antagonistički efekta na H1 receptore histamina (blokira proizvodnju histamina) i inhibira stvaranje triptaze, koja je medijator alergijske reakcije i dovodi do degranulacije mastocita.

Tijekom sezone alergija, može se koristiti u obliku čaja, sirupa, tinkture, ili pak kao dodatak ishrani, u vidu juha, sokova, smoothieja.

Žlicu osušenih listova koprive preliti s 2 dcl proključale vode, poklopiti i ostaviti da poklopljeno odstoji 10 minuta. Nakon toga procijediti i piti do 2 puta dnevno. Najbolji rezultati se postižu ako se s konzumiranjem ovog čaja počne nekoliko tjedan prije cvjetanja biljaka.

Sladić

Sladić ili slatki korijen je biljka koja pripada grupi adaptogenih biljaka i koja pokazuje određeno imunomodulatorno djelovanje. Kada su u pitanju peludne kihavice, čaj od svježeg ili sušenog korijena ove biljke se pokazao kao izuzetno efikasan u smanjenju simptoma kao što su svrbež i iritacija nosa ili očiju.

Pored toga, čaj od sladića može se iskoristiti i za kupku, tako što se doda u kadu s mlakom vodom, u odnosu sladić-kupka 1:5. Ovako pripremljena kupka može smiriti iritiranu, upaljenu kožu koja svrbi.

Recept u slučaju peckanja u nosu:

Žličicu osušenog korijena sladića preliti s 500 ml proključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno pola sata. Procijediti i piti 2 puta dnevno po šalicu pola sata prije obroka.

Inhalacija eteričnim uljima

Inhalacija eteričnim uljima vrlo je efikasna metoda za ublažavanje simptoma alergija, jer je dokazano da šire bronhije i povećavaju prohodnost gornjih dišnih puteva.

Foto: Pixabay

Upotreba:

U posudu s vrelom vodom nakapati nekoliko kapi eteričnog ulja mente, lavande i eukaliptusa. Sva tri ulja ostvaruju sinergističko djelovanje- umiruju iritirane sluznice, djeluju kao antihistaminici, otvaraju sinuse i olakšavaju tegobe s disanjem. Ovako pripremljenoj smjesi, radi boljeg efekta može se dodati grančica bosiljka, radi postizanja antiseptičnog djelovanja. Prekriti glavu ručnikom i inhalirati se deset do petnaest minuta, navečer pred spavanje. Nakon toga, ne preporučuje se izlazak na hladan zrak.

Hren

Miris ove korjenaste biljke, naročito kada je nariban vrlo je izražajan i jak, pa se može koristiti kao prirodni dekongestiv, u slučaju začepljenog nosa, jer potiče širenje dišnih puteva i olakšava disanje.

Foto: Pixabay

Naribati malo svježeg korijena hrena, a zatim prenijeti u teglicu. Ovako naribani hren udisati 3-4 puta dnevno, po minutu-dvije. Navečer, pred spavanje, u borbi protiv začepljenog nosa preporučuje se inhalacija, tako što se žlica naribanog korijena hrena stavi u posudu i onda prelije šalicom vrele vode. Nastale pare udisati kroz nos, što duže. Nakon ovakve parne inhalacije ne preporučuje se izlazak na hladan zrak.

Crni sljez

Vrlo čest simptom koji se može javiti tijekom alergijske reakcije je i upala grla. Crni sljez je biljka koja se može koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim biljkama (kaduljom na primjer, koja je prirodni antiseptik) kada su u pitanju bolovi u grlu, izazvani djelovanjem alergena, ali i smirivanje suhog kašlja.

Za smirenje nadraženog grla:

Napraviti smjesu od jednakih dijelova cvjetova crnog i bijelog sljeza (mogu se pronaći u trgovinama zdrave hrane), u odnosu 1:1. Žlicu ovako pripremljene mješavine preliti s 200 ml proključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno 10 minuta. Nakon toga procijediti i dodati malo limunovog soka, zasladiti medom po želji i piti 2 puta dnevno, sve do pojave poboljšanja.

Komentirajte prvi

New Report

Close