Potrošačke cijene u Crnoj Gori su porasle u srpnju za 14,9 posto na godišnjoj razini, novi su preliminarni podaci Uprave za statistiku Monstat, izvijestio je portala Bankar. To je ujedno nova rekordna vrijednost inflacije od 2008. godine od kada Monstat objavljuje indeks potrošačkih cijena kao međunarodnu mjeru inflacije, kao i od uvođenja eura u Crnu Goru 2002. godine, kada se za obračun inflacije upotrebljavalo kretanje maloprodajnih cijena, javlja balkans.aljazeera.net.
Srpanj je četvrti uzastopni mjesec ove godine da je u Crnoj Gori registrirana takozvana galopirajuća inflacija, odnosno dvocifreni rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini, napominje portal Bankar.
Prema novim podacima, od srpnja prošle godine do istog mjeseca ove godine, najdrastičniji je rast cijena registriran kod čvrstih goriva (49,9 posto), zatim ulja (37,6 posto), te povrća (35,8 posto).
Istovremeno, kruh i žitarice su poskupjeli 33,3 posto, gorivo 32,2 posto, mlijeko i jaja 29,3 posto, usluge smještaja za 29 posto, održavanje stana za 25,3 posto, a med i šećer za 22,6 posto.
Značajanije su rasle i cijene mesa (16,6%), voća (14,1%), cestovnog transporta (13,4%) i usluga u restoranima (10,3%). Najviše su pale cijene opskrbe vodom, za 7,5 posto, turističkih paket-aranžmana za 5%, usluge odvodnje 4,8% i audiovideo opreme za 4,5 posto.
Na mjesečnoj razini rast inflacije u Crnoj Gori iznosio je u srpnju 1,5 posto. Potrošačke cijene su u razdoblju od siječnja do lipnja ove godine, u odnosu na isti period 2021. godine, porasle za 10,5
posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu