Ovo je digitalno desetljeće Europe u kojem stari kontinent ima ambiciozne ciljeve digitalne transformacije u četiri područja.
Tako EU želi da do 2030. minimalno 80 posto odraslih građana posjeduje barem osnovne digitalne vještine, 5G mreža bude dostupna svugdje, ključne javne usluge budu u potpunosti digitalizirane te da čak 75 posto poduzeća koristi digitalne tehnologije u svom poslovanju.
Ovi su ciljevi zacrtani u Europskom kompasu, a europski je statistički ured ovih dana objavio podatke o tome koliko smo daleko, odnosno blizu njihovom ostvarenju. Mi smo provjerili kako u pojedinim kategorijama stoji Hrvatska.
Ukratko, najbolje rezultate ostvarujemo u području vještina, odnosno u informacijskoj pismenosti građana, po čemu smo iznad europskog prosjeka. U svemu ostalom zaostajemo. Ponajviše u području infrastrukture, odnosno u osiguranju gigabitne povezanosti. Pred EU-om je, još više Hrvatskom, mnogo posla da bi bili ono što su europski čelnici zacrtali – digitalni.
Svoje je razvojne dokumente Hrvatska prilagodila europskom smjeru, što će biti podloga za povlačenje europskog novca.
Primjerice, jačanje digitalizacije u gospodarstvu država planira potaknuti vaučerima, ali i razvojem digitalnih inovacijskim centrima (DIH-ovima) koji bi do kraja godine trebali biti u funkciji.
Planira se i jačanje digitalizacije u području javne uprave i pravosuđa, ali i razvoj širokopojasnih elektroničkih komunikacijskih mreža.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu