Nedostatak ambalaže ugrozio otkup voća i povrća u BiH

Autor: Poslovni dnevnik , 02. kolovoz 2022. u 11:34
BiH nema niti jednu tvornicu ambalaže te je prehrambena industrija mora u potpunosti uvoziti/D. Špehar/PIXSELL

U tvrtkama koje se bave preradom i konzerviranjem voća i povrća kažu da zbog toga ne mogu ugovarati količine za otkup.

Prehrambena industrija u Bosni i Hercegovini u problemima je jer prerađivačima zbog destabilizacije tržišta i proizvodnih pogona nakon početka rusko-ukrajinskog sukoba nedostaje ambalaže.

U tvrtkama koje se bave preradom i konzerviranjem voća i povrća kažu da zbog toga ne mogu ugovarati količine za otkup. Zbog velikog poskupljenja, ali i nedostatka ambalaže ovogodišnja proizvodnja u tvornici Sava Semberija neizvjesna je, javlja Federalna TV.

“Više ne govorimo o cijeni nego samo o tome ima li ambalaže ili nema, što govori o složenosti problema. Do trenutka dok ambalaža ne bude u krugu tvornice ne možemo preuzimati količine jer nemamo u što spakirati gotov proizvod”, kaće Stevo Filipović, direktor tvornice Sava Semberija.

“Kada je riječ o staklenkama za rajčice, ne mogu ih više kupiti jer ih nema na tržištu. Bit ću ograničen i u otkupu rajčica, jer imam dosta i svojih prizvoda. I velika staklenka za papriku, mala za ajvar… sve je upitno i vjerojatno ću krajem rujna morati prekinuti proizvodnju”, objašnjava Mladen Lazić, proizvođač i vlasnik otkupnog centra.

Zbog nepostojanja domaćih tvornica ambalaže prehrambena industrija na godišnjoj razini mora osigurati isti iznos novca za uvoz ambalaže iz inozemstvca koliko i za otkup voća i povrća.

Kada se tome doda stanje na tržištu, na kraju se sve odražava i na cijenu gotovog proizvoda. U Savi kažu da će ovogodišnji program biti skuplji i do 50 posto.

“Znamo da je cijena ulja prošle godine bila 1,37 KM (0,7 eura), sad je veća od 4 KM (2 eura), cisterna mazuta bila je 16 do 18 tisuća KM, sada je preko 50.000 KM, folija je poskupjela 300%”, ističe Filipović.

Budući da plaće i kupovna moć građana ne prate povećanje cijena, očekujemo još veće probleme, kažu proizvođači, koji se boje da će uvozna i jeftina roba tek sada prevladati na domaćem tržištu.

Komentirajte prvi

New Report

Close