Vlada Srbije ukinut će zabranu izvoza žitarica na sljedećoj sjednici. Trgovanje će ponovo, nakon gotovo četiri mjeseca, opet biti slobodno i neograničeno. Stručnjaci u Srbiji pozdravljaju ovu odluku, ali ističu i da je zabrana bila nepotrebna, jer Srbija dovoljno proizvodi žitarica za vlastite potrebe, ali i za izvoz.
Posebice kada se znalo da će se ući u žetvu s velikim zalihama. Da će biti skinuta zabrana potvrdio je jučer i ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, nakon sastanka s predstavnicima Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije. To je, ujedno, bio i njihov glavni zahtjev.
Prosvjed još moguć
”Na idućoj sjednici vlade bit će predložen slobodan izvoz žitarica i obavijestio sam predstavnike udruženja o tome, kazao je ministar Nedimović te dodao kako su dogovorene neke tehničke stvari u vezi s poljoprivrednim kreditima i odlaganjem plaćanja zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta u dijelovima s ekstremnom sušom.
Sastanak je bio konstruktivan i odlično je što se o problemima razgovara. Najvažnije je da razgovaramo i da za stolom nađemo rješenja u ovom čudnom vremenu svih dešavanja u Ukrajini koja se nevjerojatno reflektiraju na hranu i energente”, kaže Nedimović.
Predsjednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Vukašin Baćina kazao je kako su dobili obećanje da će ministar osigurati da premija za mlijeko ponovo bude 15 dinara po litru i da su se složili da sačekaju tjedan dana kako bi sva obećanja bila ispunjena.
”Sačekat ćemo tjedan dana da vidimo hoće li ministar ispuniti obećanja koja nam je dao pa ćemo onda donijeti odluku i hoće li biti protesta i kada”, naglasio je Baćina te dodao kako sad sve ovisi od toga što će ministar ispuniti od obećanja. Ali svjesni su da se neki problemi ne mogu riješiti u jednom danu i na jednom sastanku.
Kako je rekao Baćina, ministar je ponudio pomoć da se uvede moratorij na otplatu kredita, kojima poljoprivrednici financiraju proizvodnju, ali i da će pokušati odložiti plaćanje zakupa državnih oranica, jer proizvođači ne mogu zbog suše to platiti.
Bar 45 dinara
”Idemo do kraja, da konačno uvedemo red u srpski agrar. Poljoprivrednici gube tri dinara po kilogramu sa sadašnjom cijenom pšenice, jer je otkupna cijena 35 dinara, a proizvodna 38 dinara. Sve ispod 45 dinara za kilogram je malo.
Ministar Nedimović poslao je dopis Republičkim robnim rezervama da kvotu od 131.000 tona pšenice mogu otkupljivati direktno od proizvođača, a ne od otkupljivača. Naime, otkupljivači ratarima plaćaju 30 dinara po kilogramu, a robnim rezervama tu istu pšenicu prodaju po 40 dinara, koliko država plaća”.
Kako je za Novosti objasnio Miloš Janjić, direktor Produktne berze Novi Sad, kukuruzom se posljednjih dana trgovalo po cijeni od 32,20, a pšenicom 36 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu