Vlada Srbije je izmjenom postojeće Uredbe o zamrzavanju cijena osnovnih životnih namirnica, ograničila cijene svinjskog mesa u maloprodaji.
Ovom odlukom doći će do snižavanja cijene u odnosu na prosječne cijene u trgovinama, što je donijelo malo olakšanje potrošačima ali i dodatnu brigu proizvođačima jer su zabrinuti vlasnici farmi svinja, pogotovo onih malih, a probleme bi mogli u poljoprivredi imati i oni koji su željeli prodati svoje žitarice, ali i prerađivači.
Zoran Matijević vlasnik najveće mesne industrije u Srbiji MI Matijević kaže kako ovo toliko loša odluka, da će proizvođači, imati zagarantirani gubitak.
“Zahvaljujući novim cijenama, mi smo već sada na gubitku koji iznosi četiri milijuna dinara dnevno. Pritom, svinje se kupuju na slobodnom tržištu, ne možete vi da ograničite proizvođačku cijenu”, objasnio je za Nova.rs Matijević.
Upravljanje inflacijom
Agroekonomski stručnjak Milan Prostran kaže kako država u krizi ograničava pojedine cijene i to je razumljivo, no smatra da se tu čak ne radi o zaštita životnog standarda potrošača, već se nastoji više upravljati inflacijom da se ona ne bi otela kontroli. Za to ne postoji model koji bi primijenili iz svijeta, mora da se pokuša što god može lokalno.
Sad, pitanje je tko će u dugom lancu od polja do stola izvući deblji kraj”, kaže Prostran. Dodaje da se potrošač uvijek ponaša ekonomski racionalno, po principu “koliko para toliko muzike”, tako da visoke cijene s druge strane dugoročno ni ne idu u korist primarnim proizvođačima.
“Takva je stvar i sada kod svinjskog mesa, potrošač će kupiti dvije šnicle umjesto kilograma mesa ili će prijeći na jeftinije kategorije mesa primjerice piletinu. Ako bi cijena ostala visoka na duži rok, pala bi značajno potrošnja. Iako formalno ovdje nisu ugroženi jer im nije ograničena proizvođačka cijena, farmeri su u najgorem položaju.
Njih direktno pritišću povećani troškovi proizvodnje, a sada bi mogle i klaonice koje će vjerojatno dati manje otkupne cijene kako bi zadržale zaradu. A ako ne bude otkupa, klaonice i trgovci uvijek mogu uvesti meso iz inozemstva”, napominje Prostran.
Da će deblji kraj sa cijenama ponovo izvući proizvođači smatra i Petar Radić, savjetnik za poljoprivrednu proizvodnju u Zadružnom savezu Vojvodine.
“Cijena inputa stočne hrane, energenata i kemije divljaju i ograničavati cijene po kojima se svinjsko meso ili bilo koje drugo može prodavati, samo će dovesti do propasti farmera. Uzgoj svinja je kod nas ionako u veoma lošem stanju i sa novim pomorom stoke i smanjenjem stočnog fonda prijeti da se ugasi na malim farmama. A onda ćemo jesti samo meso iz uvoza koje je jeftinije ali i daleko slabije kvalitete”, upozorava Radić.
Tajnik Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije Nenad Budimović kaže kako Srbija već sada previše uvozi svinjsko mesa, najviše iz Španjolske. U prva tri mjeseca prošle godine Srbija je uvezla 61.000 komada prasadi, a svinjskog mesa u vrijednosti od 18,8 milijuna eura. Proizvode od mesa, trajne i polutrajne uvezeno je za 18,5 milijuna doara.
Procjenjuje se da je proizvodnja svinjskog mesa u Srbiji u prvom kvartalu 2022. godine manja za čak 48,2 posto u odnosu na isto vrijeme 2021. godine. Srbija je ovu godinu dočekala kako tvrde analitičari samo s 180.000 krmača, a prije nekoliko desetljeća ih je bilo čak 1,1 milijuna.
Uvoznici i proizvodnja
Desetogodišnja proizvodnja svinja smanjena je za 6,5 posto. Kada je riječ o uvoznicima, prerađevine najviše uvoze trgovački lanci, a meso klaonice za preradu. U prva četiri mjeseca u državi koja se nekad ponosila svinjogojskom proizvodnjom odnosno tovom svinja i izvozom ovog mesa, uvezeno je 12.679 tona zamrznutog svinjskog mesa u vrijednosti od 27,59 milijuna eura što je za 88 posto više u odnosi na vrijednost uvoza za isti period 2021. godine.
Daleke 1990. godine iz Srbije je bilo u svijet izvezeno svinjskog mesa u vrijednosti od čak 762 milijuna dolara. Čak se i vojska SAD hranila s konzervama iz Srbije. Sad je to prošlost i mi naše mesnice punimo s uvoznim svinjskim mesom i iz godine u godinu uništavamo domaći stočni fond. Srbija je izvoznika postala uvoznik svinjskog mesa.
Godišnje se prosječno proizvodi oko 270.000 tona, nekada to bude i 330.000 tona. U prvom kvartalu ove godine uzgoj tovljenika bio je manji za 48 posto u odnosu na posljednji kvartal 2021. godine, ističe analitičar Branislav Gulan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu