Od 1. siječnja kuna odlazi u povijest, a Hrvatska će postati dvadeseta država koja je nacionalnu valutu zamijenila zajedničkom valutom euro, javlja HRT. Kako će se ulazak Hrvatske u europodručje odraziti na gospodarstvo i građane u izazovnim vremenima inflacije?
Viceguverner HNB-a Michael Faulend naglasio je kako je za Hrvatsku sada pravo vrijeme i sreća da se uvede euro, jer će nam euro pružiti jedan štit i ‘sigurnu luku’ od svih poremećaja koji se događaju u Europi, pa i globalno.
Istaknuo je kako je povišena inflacija globalni fenomen i to nije fenomen koji samo pogađa Hrvatsku.
“Ta povišenja inflacija ne dolazi samo iz monetarne sfere, ona dolazi primarno van monetarne sfere u europskom krugu. U američkom je situacija sada možda nešto drugačija. Neminovno je da će se kroz neko predstojeće vrijeme događati porast kamatnih stopa. Činjenica je da je tada bolje biti članica eurozone, poručio je. Faulend je poručio kako se ne može predvidjeti kako će Europska središnja banka dizati kamatne stope.
Savić je dodao kako ulaskom u eurozonu Hrvatska neće imati valutnu krizu. Rekao je da će se Hrvatskoj povećati i kreditni rejting. Faulend je kazao kako ne očekuje da će uvođenje eura utjecati na veliko povećanje cijena.
“To zaokruživanje cijena, koje će se dogoditi je jednokratni efekt”, poručio je.
“Ne očekujemo veliki pritisak na rast cijena. Zaštita kupaca i potrošača nam je na prvom mjestu”, dodao je posebni savjetnik predsjednika Vlade.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu