Holcim pokrenuo projekt KOdeCO: Oporabom otpada potpuno izbacuju ugljen

Autor: Darko Bičak , 07. srpanj 2022. u 22:01
Foto: Mateo Gobo

Novim sustavom umjesto dosadašnjih 55% čak 92% energije dobivat će iz otpada.

U sklopu zakonodavnog okvira dekarbonizacije Europe do 2050. godine, Holcimova tvornica cementa u Koromačnu pokrenula je projekt rekonstrukcije postrojenja s ciljem smanjenja emisija ugljičnog dioksida kroz povećanje energetske oporabe otpada, čime postaje jedan od predvodnika zelene tranzicije u RH. Skraćenog naziva KOdeCo: Koromačno – dekarbonizacija – ekologija, projekt je nastavak njihova kontinuiranih ulaganja za postizanje zelenog poslovanja po najvišim švicarskim standardima. Koliki je značaj projekta u jeku energetske krize te rasta cijena energenata govori i činjenica da tona ugljena doseže cijenu od 60 dolara na svjetskom tržištu.

Čak 92% iz otpada

Rekonstrukcija postrojenja tvornice podrazumijeva izgradnju pretkalcinatora, novog zatvorenog prostora za smještaj goriva iz otpada za tri dana rada i zatvoreni transportni sustav za doziranje u peć te sustav za izuzimanje klorida. Novi sustav omogućit će gotovo dvostruko veću energetsku oporabu otpada, koja će za razliku od dosadašnjih 55% iznositi 92% te gotovo u potpunosti zamijeniti ugljen za dobivanju energije. Energetskom oporabom otpada ukinut će se upotreba 37.000 tona ugljena i smanjiti emisije ugljičnog dioksida (CO2) za 46.000 tona na godišnjoj razini!

“Ovaj projekt pretposljednji je korak do potpunog ukidanja korištenja ugljena, što se planira postići do 2030. godine, a već sad ćemo osigurati sve uvjete za efikasnu oporabu otpada iz obližnjih centara za gospodarenje otpadom i tako otvoriti vrata prema postizanju kružne ekonomije, što znatno može smanjiti troškove uvoza i izvoza otpada iz drugih država kao što je trenutačna praksa”, zaključila je Virna Višković Agušaj, predsjednica Uprave Holcima u Hrvatskoj.

Istaknula je i da su zahvaljujući vođenjem brige o okolišu u dosadašnjoj oporabi otpada već vidljivi pozitivni učinci na turizam, kako po sve većem broju kupača ispred tvornice, tako i po izgradnji kuća za odmor u vlasništvu stranaca i lokalnog stanovništva u neposrednoj blizini tvornice, što potvrđuje da je u Koromačnu moguć održiv suživot turizma i industrije. Izgled tvornice nakon projekta neće se puno promijeniti, vrste otpada ostat će iste kao što se koriste u posljednjih 15 godina, a novi prostor za privremeni smještaj goriva iz otpada će imati sustav ventilacije kojim se zrak ne ispušta u okoliš nego se vraća natrag u proces proizvodnje i samim time ne stvara neugodne mirise, a svi novoizgrađeni dijelovi postrojenja bit će opremljeni zvučnom izolacijom kako bi njihova buka bila 5 dB(A) ispod zakonskog limita. Izračuni Studije o utjecaju na okoliš pokazuju da će sve emisije i dalje biti značajno ispod dozvoljenih graničnih vrijednosti i da će zrak ostati prve kategorije. Studija će biti javno objavljena u digitalnom i fizičkom obliku po otvaranju javne rasprave (18. srpnja – 16. kolovoza).

Tu je i ekološki cement

Holcim u Hrvatskoj već provodi više ekoloških projekata financiranih iz Norveškog programa za poslovni razvoj – Innovation Norway, a najnoviji je težak pet milijuna kuna i odnosi se na razvoj novih vrsta cementa s nižim ugljičnim otiskom. Nakon što je prošle godine od Innovation Norway-a Holcim dobio 3,3 milijuna kuna bespovratnih sredstava za projekt ekološkog cementa, ove godine na taj je natječaj Holcim prijavio novi projekt, a početkom lipnja dobio je i potvrdu o sufinanciranju. Radi se, ističu, o izgradnji infrastrukture koja će omogućiti proizvodnju još jedne vrste niskougljičnog cementa, kojeg je prošle godine EU dodala u normu za proizvodnju cementa. Kako se projekt realizira u jeku energetske i inflacijske krize, ukupna cijena u samo godinu dana porasla je s planiranih 9,6 milijuna kuna na više od 16 milijuna.

Komentirajte prvi

New Report

Close