Makedonsko pravosuđe ostaje bez 40 sudaca i tužitelja jer moraju u mirovinu

Autor: Poslovni.hr , 07. srpanj 2022. u 07:01
Foto: Pixabay

Prijedlog izmjena Zakona o radnim odnosima otvorio veliki problem nedostatka kadrova.

Sudovi i tužiteljstva u Sjevernoj Makedoniji od petka vode postupak protiv 50-ak sudaca i tužitelja, koji su morali otići u mirovinu zbog navršene 64 godine života, nakon što nisu prošle zakonske izmjene koje su im trebale produžiti radni angažman za još tri godine, javlja Deutsche Welle.

Državno Tužilačko i Sudsko vijeće utvrdili su popis 40 tužitelja i sudaca kojima prestaje radni odnos. To ozbiljno dovodi u pitanje rad pojedinih sudova, a neki od njih će morati staviti ključ u bravu.

Na listi i sudac iz Strasbourga

Vijeće javnih tužitelja donijelo je odluke o prestanku radnog odnosa javnim tužiteljima: Meri Trombeva, javnoj tužiteljici Višeg javnog tužilaštva u Bitoli, Elizabeti Ristesci, javnoj tužiteljici u Višem javnom tužilaštvu Skoplje, Sulejmanu Alijevskom, javnom tužiocu u Bitoli., Snezhana Zafirova, javna tužiteljica u Kočanima, Elitsa Ilievska, javna tužiteljica u Skoplju, Gordana Smaćoska, javna tužiteljica u Tužiteljstvu za organizirani kriminal i korupciju, Julieta Karova Boševska, javna tužiteljica u Bitoli, Milka Spirkoska, javna tužiteljica u Prilepu, Imran Osmani, javni tužitelj u Skoplju.

Na listi Glavnog tužiteljstva bio je i tužitelj Jovan Ilievski, koji je trenutno sudac Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu i na toj će poziciji ostati do kraja mandata.

Radi popune upražnjenih radnih mjesta, donesena je odluka da se javni tužitelj Peco Veziroski imenuje za vršitelja dužnosti javnog tužitelja Višeg javnog tužilaštva u Bitoli i javna tužiteljica Marjana Ilieska za vršitelja dužnosti javnog tužitelja Tužiteljstva u Prilepu.

Sudačko vijeće u petak je u napetoj atmosferi utvrdilo popis svojih kolega koji ispunjavaju uvjete za odlazak u mirovinu. Za dio sudaca samo je utvrđeno da ispunjavaju dobnu granicu, ali zbog dosadašnjeg obnašanja dužnosti ostaju na dužnosti do isteka mandata. Riječ je o sucima Kiri Zdraevu i Zoranu Teofilovskom koji su među 40 sudaca koji će otići u mirovinu, ali će i dalje biti članovi Sudačkog vijeća do isteka šestogodišnjeg mandata.

Na popisu sudaca koji ispunjavaju uvjete za odlazak u mirovinu bile su i Dobrila Katsarska i Valentina Markudova, no s obzirom na to da su u Ustavnom sudu, ostat će ustavne sutkinje do kraja mandata.

Većina sudaca koji su umirovljeni od 1. srpnja su iz apelacijskih područja Štipa i Bitole, iz građanskog suda i iz Vrhovnog suda.

Prijete brojne zastare

Udruga sudske uprave reagira jer će sudovi ostati bez velikog broja sudaca, a sudačka mjesta neće biti popunjena u skoroj budućnosti. Prema njihovim riječima, veliki broj sudskih predmeta morat će se pokrenuti iznova uz opasnost od njihove zastare, vremenski spori sudski postupci dodatno će se otegnuti s obzirom na smanjen broj sudaca na mnogim sudovima. Povrh svega, postojat će sud ili sudovi koji će ostati bez sudaca ako im se privremeno ne dodijele suci s drugih sudova.

Prijedlog izmjena Zakona o radnim odnosima, koji je po hitnom postupku upućen u Sobranje, izazvao je svađe i incidente između Unutarnje makedonske revolucionarne organizacije – Demokratske stranke za makedonsko nacionalno jedinstvo (VMRO-DPMNE) i Demokratske unija za integraciju (DUI).

Rok za usvajanje Zakona o radnim odnosima koji je otvorio veliki problem nedostatka kadrova u sudovima i tužiteljstvima istekao je!

Komentirajte prvi

New Report

Close