Sve je više dokaza da plavo svjetlo može imati štetan učinak na kožu i oči te da poremećuje cirkadijalni ritam, naš unutarnji sat. Studije koje istražuju utjecaj sunčevog zračenja na kožu obično su fokusirane na ultraljubičasto zračenje, posebice UVB, odgovorno za opekline, piše Bug.hr.
Učinci izloženosti
Najčešći poznati učinak izloženosti plavoj svjetlosti je značajno povećanje reaktivnih kisikovih vrsta (ROS), visoko reaktivnih kemikalija koje nastaju iz kisika. A previše ROS-a može oštetiti DNK i ključne enzime poput onih odgovornih za popravak DNK i tako povećati rizik od raka.
Jedno je istraživanje pokazalo da plavo svjetlo može izazvati pigmentaciju, tamnjenje na različitim tipovima kože. Iako mnogi ljudi duboku preplanulost smatraju poželjnom osobinom, ona je zapravo pokazatelj oštećenja kože i ROS-a. Drugo istraživanje otkrilo je pak kako preplanulost kože od vidljive svjetlosti, koje uključuje i plavo svjetlo, ima tamniju pigmentaciju koja traje dulje u usporedbi s izlaganjem ultraljubičastom zračenju.
Oštećenja kože
Studije su pokazale i da plava svjetlost može aktivirati gene povezane s upalom i fotostarenjem, odnosno oštećenjem kože. Nekoliko studija je pokazalo da tipične kreme za sunčanje ne sprečavaju oštećenje koja izazivaju plava i vidljiva svjetlost.
Iako se čini da je plava svjetlost manje moćna od ultraljubičastog zračenja, to se može objasniti relativno većim količinama plave svjetlosti koje dopiru do Zemlje. UVR čini oko pet posto sunčevog zračenja u Velikoj Britaniji u podne u ljeto; plavo svjetlo čini oko 15 posto, pokazalo je istraživanje.
Koristi od plave svjetlosti
No, postoje i neki korisni učinci plave svjetlosti. Ono se koristi za liječenje kožnih stanja uključujući ekcem, u fotodinamičkoj terapiji, za liječenje niza kožnih stanja, od akni do raka te pospješuje zacjeljivanje rana. Ali štetni učinci plave svjetlosti vjerojatno će nadmašiti pozitivne učinke kod zdravih ljudi.
Plavo svjetlo može oštetiti kožu, ali je manje jasno koji su izvori plave svjetlosti štetni za ljude. Plavo svjetlo s ekrana odgovorno je za djelić doza plavog svjetla koje dobivamo. Istraživanje je pokazalo da zasloni s uređaja mogu povećati proizvodnju ROS-a.
Neznatne štete
Istina je da ispred ekrana provodimo više vremena nego ikad prije, ali iako ekrani mogu uzrokovati određenu štetu, ona je neznatna u usporedbi s izlaganjem suncu.
Studija njemačkog proizvođača preparata za njegu kože Biersdorf otkriva da je cjelotjedno izlaganje plavoj svjetlosti s ekrana na udaljenosti od 30 cm jednako samo jednoj minuti podnevnog ljetnog sunca u Hamburgu u Njemačkoj. Druga studija pokazala je da je plava svjetlost s ekrana između sto i čak tisuću puta manje intenzivna od plave svjetlosti sunca.
Ograničena korist
Kozmetička industrija razvija širok raspon proizvoda za njegu kože za koje robne marke tvrde da sprečavaju oštećenja izazvana plavim svjetlom. Međutim, ne postoji reguliran ili standardiziran test za procjenu sposobnosti proizvoda da spriječi takvo oštećenje.
Nedostatak propisa za tvrdnje o plavom svjetlu vjerojatno neće biti opasan za potrošače, ali korist od proizvoda može biti ograničena. Obzirom na dokaze o plavoj svjetlosti koju emitiraju zasloni, treba biti skeptičan prema tvrdnjama da neki proizvod sprečava oštećenja izazvana zaslonom računala ili telefona.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu