Južna Amerika, dosadašnje “američko dvorište”, više nije toliko američko kada je trgovina u pitanju, već kinesko. Kako pokazuju podaci Ujedinjenih naroda koje je analizirao Reuters, između 2015. i 2021.
Kina je postala najveći trgovinski partner država Južne Amerike, isključujući Meksiko. Ovaj trend, pokretan trgovinom s resursima bogatim južnoameričkim državama, pokazuje koliko je SAD izgubio primat u tom dijelu svijeta koje se donedavnom smatralo njegovom ekskluzivnom interesnom sferom.
Pad još u vrijeme Trumpa
Svjesna je toga i trenutna američka administracija predsjednika Joea Bidena koja će pokušati obnoviti barem dio ekonomskih veza na ovotjednom Summitu Amerika u Los Angelesu. Još od 90-ih godina SAD i Meksiko imaju ugovor o slobodnoj trgovini, a vrijednost trgovine između dva susjeda nadmašuje trgovinu koju SAD ostvaruje s cijelom Južnom Amerikom.
Kada se isključi trgovina s Meksikom, vrijednost trgovine SAD-a i južnoameričkih država iznosi 174 milijarde dolara, pokazuju posljednji dostupni podaci. Za ilustraciju, trgovina s Meksikom vrijedila je prošle godine 607 milijardi dolara, dok je – za ilustraciju – 2015. vrijedila 496 milijardi dolara.
Bilateralna trgovina Kine i Meksika također raste – prije šest godina iznosila je 75 milijardi dolara, a lani se popela na 110 milijardi dolara. Međutim, kada se isključi Meksiko, Kina daleko nadmašuje SAD. Lanjska ukupna trgovina – uvoz i izvoz – između azijske velesile i “zelenog kontinenta” dosegla je ukupno 247 milijardi dolara.
Valja istaknuti kako je SAD u trgovinskom pogledu počeo gubiti primat još 2018. godine u vrijeme mandata predsjednika Donalda Trumpa, a taj je trend dodatno pojačan otkako je predsjednik Biden u siječnju prošle godine preuzeo dužnost. I to unatoč njegovim tvrdnjama da će SAD obnoviti globalno liderstvo i opet se fokusirati na Južnu Ameriku.
Upućeni kažu za Reuters kako Amerika čini vrlo spore konkretne korake dok s druge strane Kina – veliki kupac žitarica i metala – jednostavno toj regiji nudi više u pogledu trgovine i ulaganja.
Juan Carlos Capunay, nekadašnji veleposlanik Perua u Kini, ističe kako “najvažnije trgovinske, ekonomske i tehnološke veze Južna Amerika definitivno ima s Kinom, koja je vodeći trgovinski partner te regije, daleko iznad SAD-a”. Međutim, politički je taj dio svijeta i dalje naklonjeniji Washingtonu.
Fokus na drugim stvarima
Kina je vodeći trgovinski partner Argentine, a ima i vrlo razvijene veze s dva velika proizvođača bakra, Čileom i Peruom. Posljednjih godina snažno se razvila i trgovina s Brazilom, unatoč skepticizmu desničarskog predsjednika Jaira Bolsonara prema kineskim poslovnim interesima u toj zemlji. Welber Barral, partner u tvrtki BMJ Consultores Associados, kaže kako Kina često nudi ulaganja u prometnu infrastrukturu zauzvrat kupnje sirovina, dok se u američkom slučaju sve svodi na retoriku.
U tom kontekstu, skup u Los Angelesu trebao bi južnoameričkim državama ponuditi alternativu. Eric Farnsworth, nekadašnji dužnosnik Bijele kuće, a sada član think-tanka Vijeća Amerika, kaže kako su rastuće cijene sirovina povećale trgovinske brojke Kine i Južne Amerike, ali priznaje da je situacija na unutarnjem planu te rat u Ukrajini skrenuo fokus Bidenove administracije s Južne Amerike.
Dužnosnici ističu kako će Biden na skupu u Los Angelesu predstaviti platformu “Partnerstvo dviju Amerika” koje će se fokusirati na oporavak od pandemije. Cilj je je mobilizirati investicije, osnažiti Interameričku razvojnu banku, stvoriti radna mjesta u čistoj energiji i ojačati lance opskrbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu