Želja svjetskih firmi da skrate dobavne lance velika su šansa

Autor: Nadja Irena Fišić , 06. lipanj 2022. u 08:00
Predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež govorio je na skupu MSP100 Ekspo u Kragujevcu/B. P. /PIXSELL

Konferenciju u kragujevačkom Mind parku posvećenu malim i srednjim poduzećima organizirali su Centar za visoke ekonomske studije (CEVES), uz podršku vlada Nemačke i Švicarske.

Odgovor malih i srednjih poduzeća na globalnu nepredvidivost u uvjetima kriza i šansa za daljnji razvoj jesu korištenje komparativnih prednosti, prilagodljivosti i sposobnosti da se brzo reagira, kao i snažnije uključivanje u lance dobavljača u sektorima automobilske industrije, inovacija i tehnologija, gdje postajemo područje ekonomskog interesa, rekao je predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež na skupu MSP100 Ekspo u Kragujevcu.

Na panelu “Kako do MSP500 u 2030: Pokretanje Inicijativa”, Čadež je rekao da je velika šansa za razvoj domaćih firmi težnja velikih svjetskih kompanija da lokaliziraju i skrate lance dobavljača zbog aktualnih logističkih problema.

“Za veliki dan dobavljača, prije svega za automobilsku industriju, koji PKS u suradnji s njemačkim partnerima organizira u rujnu, nevjerojatan je odaziv velikih kompanija koje će tražiti nove partnere”, istakao je Čadež koji je ukazao da su u posljednjih nekoliko mjeseci inicijative i dijalozi s donositeljima odluka uglavnom bili vezani za hitne situacije i izazove kako da se riješi neka trenutna situacija.

“U uvjetima krize, prvo COVID a sada ukrajinske, sve manje planiramo i utječemo na strategiju na srednji i duži rok, a sve češće donosimo kratkoročna rješenja. Kada ograničite cijenu šećera i napravite veliku razliku između ograničene i tržišne cijene, možete kratkoročno riješiti snabdijevanje tako što donesete mjeru na teret proizvođača.

Ali strateški, problem ostaje, jer zbog tih donijetih odluka farmeri neće saditi šećernu repu i za godinu dana imat ćete deset puta veći problem jer nemate sirovinu – rekao je Čadež.

Konferenciju u kragujevačkom Mind parku posvećenu malim i srednjim poduzećima organizirali su Centar za visoke ekonomske studije (CEVES), uz podršku vlada Nemačke i Švicarske, a u okviru Platforme “Održivi razvoj za sve”.Izabrano je 100 malih i srednjih poduzeća, od ukupno 300 koliko ih ima u Srbiji, koji su vodeći u srpskom izvozu, inoviranju i zelenoj transformaciji.

Komentirajte prvi

New Report

Close