Nakon što je u ožujku zaustavljen neprekinuti rast stopa industrijske proizvodnje koji je trajao od prosinca 2020., i u travnju se bilježi negativan rezultat. U odnosu na isti mjesec 2021., obujam hrvatske industrijske proizvodnje niži je za 1,3 posto, a niži je i na mjesečnoj razini, za 1,5 posto.
Na godišnjoj razini, prema sezonski i kalendarski prilagođenim podacima DZS-a, prerađivačka industrija, koja čini i najveći dio industrijske proizvodnje (84%), zabilježila je pad od 2 posto, s tim da je na mjesečnoj razini prerađivačka industrija porasla za 1,3%.
Promatrano na mjesečnoj razini, proizvodnja je u odnosu na ožujak pala u rudarstvu i vađenju za 4,2%, a rasla je, osim u prerađivačkoj industriji, još i u opskrbi energijom i plinom, za 1,2 posto.
Gledaju li se podaci za razdoblje od siječnja do travnja, bilježi se prosječna stopa rasta obujma industrijske proizvodnje od 0,9 posto u odnosu na prva četiri mjeseca prošle godine, a pritom je najveći pad proizvodnje, čak 60-postotni, imala proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda. Slijede farmaceutska proizvodnja koja je slabija za 14%, te kemijska industrija s padom od 11,85%.
Analitičari su suzdržani u procjenama daljnjih kretanja u industrijskoj proizvodnji, jer će ona biti pod velikim utjecajem geopolitičke situacije zbog ruske agresije na Ukrajinu i sankcija Rusiji koje su upućene iz EU i drugih zapadnih zemalja, koje su rezultirale negativnim pritiscima na energetskom tržištu. Negativne stope zbog vanjskih utjecaja donekle može ublažiti učinak niske baze.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu