Srbija je dobila svoje prvo digitalno selo u sklopu projekta Instituta BioSens i kompanije Delta Holding te imanja Mokrin House.
Kako je moderna poljoprivreda velika šansa za srpsku ekonomiju i sela koja nestaju, cilj je da se digitalizacijom omogući efikasnija proizvodnja, veća zarada poljoprivrednih proizvođača i privlačniji život na selu, posebno za mlade kojima su gradovi puno privlačniji.
Jednostavno s infrastrukturom
Prvo selo u Srbiji koje će u okviru projekta proći kroz proces digitalne transformacije je Mokrin u Vojvodini. Njegova prednost ogleda se u velikom broju individualnih poljoprivrednih proizvođača i jednostavnom postavljanju bežične digitalne infrastrukture.
Institut BioSens, pionir u digitalnoj transformaciji poljoprivrede, ponudit će svoju paletu digitalnih rješenja, ali i znanja stručnjaka koja bi trebala pomoći poljoprivrednicima u modernizaciji svoje proizvodnje i povećanju konkurentnosti.
“Educirat ćemo mještane kako koristiti nove aplikacije i digitalne alate koje smo razvili i kako koristiti na svojim gospodarstvima. Kako u ruralnom razvoju veliku ulogu ima umrežavanje, ideja je da se upravo kroz digitalne platforme povežu proizvođači i treće osobe, te formiraju virtualne zadruge.
Tako će se zajednički moći suočiti s izazovima koje nosi budućnost. Institut BioSens je tu da im u svakom trenutku pruži podršku”, izjavio je na događanju u Mokrinu direktor Vladimir Crnojević. Stručnjaci Delta Agrara, članice Delta Holdinga, svojom stručnom podrškom također žele sudionicima projekta pomoći ostvariti bolje proizvodne i poslovne rezultate.
“Napravit ćemo individualni plan razvoja za svako seosko gospodarstvo. Naši stručnjaci podijelit će sa proizvođačima svoja znanja o modernoj poljoprivredi i modernim trendovima, ali i o unapređenju poslovanja i plasiranju proizvoda.
Pružit ćemo im konkretne savjete na terenu prilikom obilaska njihovih imanja. Sudionicima projekta ponudit ćemo i pomoć u otkupu proizvoda”, objasnila je Marija Desivojević Cvetković, viša potpredsjednica Delta Holdinga za strategiju i razvoj.
Prepoznat među nomadima
Obuke poljoprivrednih proizvođača, održavat će se na imanju Mokrin House. “Mokrin je zahvaljujući projektu Mokrin House već prepoznat kao globalno selo među digitalnim nomadima svijeta i istovremeno kao odlična destinacija za kompanije koje se sve više okreću hibridnom načinu rada.
S projektom ‘Digitalno selo’ Mokrin House sada postaje i centar za obuku poljoprivrednih proizvođača u sferi digitalne poljoprivrede, a Mokrin primjer novog načina života na selu. Digitalna poljoprivreda je budućnost poljoprivrede i glavni razlog i za povratak ljudi na selo, naročito mladih”, dodao je Branimir Brkljač, osnivač Mokrin Housea.
Božidar Bogosavljev, poljoprivrednik koji sudjeluje u projektu, izjavio je kako je probao koristiti digitalnu platformu AgroSens pomoću koje dobiva pravovremene informacije o vremenskim uvjetima, što je poljoprivrednicima vrlo važno.
“Također, uz pomoć aplikacije mogu pratiti kako moji usjevi napreduju, da li je potrebna gnojidba ili navodnjavanje. Mogu unijeti u aplikaciju sve ono što sam radio i tako čuvam dnevnik aktivnosti, što će mi sigurno puno značiti za sljedeću sezonu”, rekao je Bogosavljev.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu