Srbija je prošle godine izvezla 483.500 tona voća, u vrijednosti od gotovo 824,1 milijuna eura. To je vrijednosno za 28 posto više u odnosu na godinu ranije. Od siječnja do travnja ove godine izvezeno je voća u vrijednosti od gotovo 256,4 milijuna eura, pokazuju podaci srpskog Ministarstva poljoprivrede.
Tijekom 2021. godine uvezeno je u Srbiju gotovo 294.000 tona voća, u vrijednosti od gotovo 266,8 milijuna eura, što je za sedam posto više u odnosu na vrijednost uvoza u 2020. godini. Tako je prema prvim procjenama Srbija u prošloj godini ostvarila višak u razmjeni voća više od 550 milijuna dolara.
Europa, SAD, Kanada
Voće se u Srbiji uzgaja na oko 193.000 hektara, a prosječna godišnja proizvodnja kreće se od 1,2 do 1,6 milijuna tona, što najviše ovisi od prirodnih uvjeta odnosno mrazeva i drugih vremenskih nepogoda koje su posljednjih godina postalo uobičajeno i zahtijeva sve veća ulaganja u modernu tehnologiju zaštite voćnjaka od elementarnih nepogoda, ali i osiguranje uroda.
Najveći dio zarade na izvozu voća u 2021. godini Srbiji je donio izvoz malina, kojih je prodano za 426 milijuna dolara, zatim zamrznuto voće za 94 milijuna dolara, dok je jabuka izvezeno u vrijednosti od 127 milijuna.
Zamrznuta malina se najviše izvozila u EU i to u Njemačku, Francusku, Belgiju, SAD, Polјsku, Nizozemsku, Švedsku, ali i u Rusiju, Veliku Britaniju, Kanadu, navode u srpskom ministarstvu poljoprivrede.
Količinski gledano, jabuka je ostvarila najveći izvoz i to oko 179.645 tona (ukupan urod je bio 530.000 tona) što je oko 37 posto od ukupnog izvoza svog voća. Prošle godine izvezeno je 173.548 tona svježe jabuke, od čega čak 72 posto u Rusiju.
Poljoprivredni stručnjak Branislav Gulan ističe kako je sada aktualan izvoz svježih jagoda za Rusku Federaciju i on se odvija nesmetano. Postoje tri puta i veliki srpski izvoznici bez problema stižu do ovog tržišta, a svježa se jagoda iz Srbije izvozi preko Bjelorusije, Estonije i Turske. Uz Rusiju, svježe jagode Srbija plasira i u EU.
“Osim svježih jagoda i jabuka, najviše voća nam ipak završi na tržištu Europske unije. Tako Nizozemska uzima najveće količine naših svježih borovnica. Zamrznuta kupina je po vrijednosti izvoza od 86 milijuna eura na trećem mjestu, odmah iza maline i jabuke. Izvozila se u količini od 32.437 tona i najviše u EU. Ovo voće je plasirano i u trgovine širom SAD i Kanade”, ističe Gulan.
Srbija je prošle godine izvezla i 38.683 tone višnje, u vrijednosti od skoro 40,5 milijuna eura, pri čemu najviše zamrznute višnje koja je prodana na vanjskim tržištima u vrijednosti od 35 milijuna eura. Države koje kupuju srpsku višnju su Njemačka, Rusija, a znatno manje završi u Francuskoj, Belgiji i Austriji.
Kada je riječ o šlјivama, iz Srbije je tijekom 2021. godini na izvozna tržišta otišlo 29.700 tona u vrijednosti od skoro 30 milijuna eura. I ovo voće je najtraženije u EU, a onda na tržištima zemalja CEFTA-e. Srpske šljive kupuje i Bosna i Hercegovina, Njemačka, Austrija i Hrvatska.
Uvoz citrusa najveći
Tijekom 2021. godine uvezeno je u Srbiji skoro 294.000 tona voća, u vrijednosti od gotovo 266,8 milijuna eura, što je za sedam posto više u odnosu na vrijednost uvoza u 2020. godini.
Od siječnja do travnja ove godine uvezeno je voća u vrijednosti od 94,3 milijuna eura. Srbija najviše uvozi citruse, a vrijednost ove nabavke bila je 77,5 milijuna eura, što je smanjenje za pet posto u odnosu na prošlu godinu. Naranča je uvezeno za 25,7 milijuna eura, limuna za 22 milijuna eura, a mandarina 25,3 milijuna eura. Banane su uvezene u iznosu od skoro 58 milijuna eura, što je za šest posto više.
Uvozile su se i smrznute maline, borovnice, jagode, ribizl, ali i svježe jabuke. Voće u Srbiju najviše stiže iz Grčke, Španjolske, Turske, Argentine, Južne Afrike, Ekvadora, Kolumbije, Kostarike.
Gulan ističe kako je ukupan izvoz poljoprivrednih sirovina za proizvodnju hrane iz Srbije u 2021. godini bio vrijedan čak 4,9 milijardi dolara, a najviše novca je dobiveno od izvoza kukuruza 557 milijuna dolara, pšenice 255 milijuna dolara, ulja od suncokreta 86 milijuna dolara, dok je sirovog ulja prodano za 98 milijuna dolara, a šećera za 101 milijun dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu