Postoji rješenje za problem uvoza tuđeg otpada, jer našim ne gospodarimo: HGK predlaže da se kreira nacionalni Akcijski plan za kružno gospodarstvo, a tako bi se poteškoće oko nabave i cijena sirovina ublažile korištenjem sekundarnih sirovina, dok se uz pomoć institucija mogu otkloniti zapreke u procesu dostave otpada reciklažeru i u procesu odvajanja.
Poruke su to jučerašnjeg Okruglog stola “Primjeri uspješne provedbe kružnog gospodarstva u tvrtkama Krapinsko-zagorske županije”. Kako navodi direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac Domac, naše tvrtkemogu i žele koristiti reciklat, spremne su za daljnja ulaganja, no treba im veća raspoloživa količina otpada koji je kvalitetno sortiran.
Svojim primjerom tvrtke iz Krapinsko-zagorske županije svjedoče da industrija želi preuzeti kvalitetno sortiran otpad na daljnje korištenje.
Regeneracija uvozi tekstilni otpad iz Italije, Slovenije i Austrije, jer od 6 tisuća tona koliko iznosi kapacitet prerade tvrtke, samo 1/4 mogu prikupiti u RH. Vetropack Straža primorana je uvoziti otpadno ambalažno staklo, a Stražaplastika teško dolazi do otpada od plastike.
Za razliku od toga prema Clemens Rosenmayr iz Austrijske gospodarske komore, u reciklaži plastike u Austriji prednjači industrija, te se čak 98% otpadne plastike u industriji reciklira.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu