Tri godine nakon što je Južna Koreja postala prva zemlja na svijetu koja je uvela 5G mobilnu mrežu, izgledno su se obećanja o tome da će ona donijeti nevjerojatno brzu tehnološku transformaciju i otvoriti put prema autonomnim vozilima i stvoriti pametne gradove, pokazala neumjereno optimističnima, piše Reuters.
Danas oko 45 posto stanovnika Južne Koreje koristi 5G, a ulaganja u izgradnju te infrastrukture dosegnula su oko 20 milijardi dolara uz povećanje brzina pet puta. No, telekomunikacijske kompanije nisu bile voljne investirati u tehnologiju koja bi brzine prijenosa signala povećale 20 puta od onih koje dopušta 4G tehnologija.
Razlog tome je manjak potražnje: proizvođači aplikacija još nisu na tržište iznjedrili usluge poput autonomne vožnje koje bi zahtijevale te brzine. S druge strane, korisnici mogu gledati Netflix i surfati internetom i s postojećom 5G tehnologijom.
Entuzijazam blijedi
“Kada građani, primjerice, budu koristili robote u svojim domovima, telekom kompanije će tek tada snažnije krenuti u infrastrukturna ulaganja, pa će velike brzine 5G mreže biti djelomice dostupne oko 2025. godine”, kaže Kim hyun-yong, analitičar Hyundai Motor Securitiesa. Južnokorejski poučak za ostale zemlje oko 5G mogao bi se svesti pod – zauzdajte entuzijazam.
Nova tehnologija nosi veliki potencijal, no njegova realizacija ovisit će o razvoju brzog interneta. U travnju 2019. tri južnokorejska mobilna operatera, uz pomoć PR kampanje koja je uključivala zlatnog olimpijca, kao i Verizon Communications iz SAD-a, požurili su s lansiranjem ne bi li izbili na prvo mjesto u toj utrci.
Premda je četvrta azijska ekonomija ostala 5G pionir entuzijazam je počeo blijedjeti i prije nego je COVID-19 pritisnuo potražnju za 5G uređajima. Kompanije su usporile ulaganja s planiranih 370 milijardi dolara u najbrži 5G uz paralelni pad prihoda.
“Implementacija 5G tehnologije s 20 puta većim brzinama je gotovo nemoguća, čak i u Seulu. Izgradnja nacionalne pokrivenosti jednostavno se ne može napraviti”, smatra predsjednik Uprave najvećeg telekoma KT Corpa Ku Hyun-mo. Objašnjava da je signal takav da “putuje ravno i ne može zaobilaziti zapreke te ne može donijeti istu brzine nakon što proputuje nekoliko stotina metara”.
Zahvaljujući fizikalnim karakteristikama, ultrakratki val zahtijevao bi 15 do 20 baznih stanica po kvadratnom kilometru, u usporedbi sa samo dvije do pet za 4G, ističe se u izvješću McKinseya.
Južnokorejski telekomi izgradili su oko 215.000 5G baznih stanica od kojih samo 2 posto može podržavati milimetarski val. Ostale zemlje koje su uvele 5G, poput SAD-a i Kine, također se uglavnom oslanjaju na sporiji srednjopojasni spektar.
Raste broj 4G korisnika
Do ožujka Južna Koreja imala je 22,9 milijuna 5G pretplatnika, gotovo upola manje od broja korisnika 4G-a. Usporedbe radi, na treći rođendan 4G-a broj pretplatnika više se nego udvostručio u odnosu na prethodnu tehnologiju.
Podsjetimo, studija o utjecaju 5G tehnologije na Hrvatsku, koju je izradio Ekonomski institut Zagreb u suradnji s Hrvatskim telekomom, trebala bi donijeti domaćem gospodarstvu više od 10 milijardi kuna nove vrijednosti u idućih nekoliko godina, a pozitivne efekte trebale bi osjetiti sve djelatnosti i regije, posebice slabije razvijene.
Godišnja neto korist od ulaganja u 5G procjenjuje se na 1,72 posto BDP-a i to zahvaljujući ubrzanju tržišne dinamike, rastu konkurentnosti i zaposlenosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu