Britansko-australska kompanija Rio Tinto želi ponovno otvoriti pregovore o projektu Jadar, izjavio je na godišnjem skupu dioničara Simon Thompson, izvršni direktor i predsjednik rudarskog diva. Dodao je da je projekt vrijedan 2,4 milijarde dolara bio blokiran uoči nedavnih izbora u Srbiji, ali da kompanija od njega nije odustala.
Građani trebaju informacije
“Nadamo se da ćemo moći razgovarati o svim opcijama s vladom Srbije sada kada izbori nisu na putu”, rekao je Thompson, sugerirajući da je do zabrane otvaranja rudnika litija došlo iz političkih razloga, a ne zbog brige za zdravlje građana i zaštitu okoliša, prenosi Danas.
Rudnik litija, koji se koristi u proizvodnji baterija za električna vozila, radio bi 60 godina, otkopalo bi se 9,5 milijuna tona materijala za ekstrakciju litijevog karbonata, borne kiseline i natrijevog sulfata, a najveći broj radnika u 2030. bio bi 526.
Iako je premijerka Ana Brnabić pred izbore tvrdila da je na projekt Jadar stavljena točka, nekoliko dana nakon glasanja Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, izjavom da je odluka o zabrani Rio Tinta bila pogrešna, počeo je pripremati javnost na drukčije rješenje. I ekološke organizacije upozoravale su da iako je povučen prostorni plan kojim je predviđeno otvaranje rudnika, nije bilo signala da se Rio Sava Exploration, ogranak Rio Tinta, povlači s terena. Naprotiv, nastavljeno je knjiženje otkupljene imovine, a stanovnicima oko Loznice stizale su i nove ponude.
“Ta izjava iz sjedišta Rio Tinta daje za pravo onima koji su sumnjali da je odluka vlade bila konačna. Ipak, o tome će odlučiti resorno ministarstvo i vlada jer oni daju dozvole. Moje očekivanje je da neće biti nikakvih službenih reakcija iz vlade dok je ona u tehničkom statusu. Građani bi morali dobiti detaljne informacije o tome što je dosad ispunjeno od obveza i što će se uzeti u obzir prilikom donošenja konačne odluke”, kaže Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija.
Dragan Dobrašinović iz pokreta Uspravna Srbija, ističe da se Rio Tinto ne može vratiti u Srbiju jer nikad iz nje nije niti otišao i da je odluka vlade, donesena pod pritiskom prosvjeda zbog otvaranja rudnika u Jadru, bila samo paravan.
“Brzina kojom su tada ukinuli prostorni plan, pokazuje da on jednako brzo, možda i brže, može biti vraćen. Ako država promijeni stav prema otvaranju rudnika, prosvjedi koji su se pokazali kao učinkovita metoda, bit će još radikalniji i snažniji. Usto, sada imamo i mogućnost da se argumenti jasnije čuju preko parlamentarnih stranaka koje su sudjelovale u prosvjedima i izjašnjavale se protiv tog projekta”, objašnjava Dobrašinović.
Žele stručnu raspravu
Prema riječima Save Manojlovića iz pokreta Kreni-promijeni, koji je bio i jedan od organizatora prosvjeda protiv rudnika, apsurd je da Rio Tinto najavljuje kako će početi pregovore o kršenju zakona s vladom koju građani plaćaju da štiti zakone.
“Pred Srbijom su dva puta. Jedan je vladavine prava i očito je da se građani bore za to. Želimo stručnu raspravu i da se uvaži riječ stručnjaka koji su protiv rudnika. Više od 60 akademika, profesora i znanstvenika stalo je iza znanstvenih argumenata. Ako nam vlast i Rio Tinto ukidaju elementarna ustavna prava u institucijama, onda ćemo se boriti za njih na ulici”, kaže Manojlović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu