Pomorska kompanija Crnogorska plovidba (CP) sljedeću redovnu polugodišnju ratu kredita kineskoj Exim banci u iznosu od 2,62 milijuna eura u lipnju će platiti na vrijeme i svojim novcem.
Potvrdio je to Vijestima izvor iz menadžmenta te državne kompanije koja je prošle godine, kada joj je promijenjem Odbor direktora, pokazala značajan poslovni oporavak i postigla daleko bolje rezultate nego u vrijeme prethodnih, DPS-om predvođenih uprava.
Odbor direktora platio je i siječanjsku ratu kredita Kinezima za 2022. godinu u istom iznosu iz redovnih poslovnih prihoda kompanije, a ne iz državnog proračuna kako je to ranije bilo uobičajeno. Odbor direktora, kojim predsjedava Jovo Lazarević, uspio je u proteklom razdoblju postići povoljnije uvjete ugovora o zakupu brodova te kompanije. Umjesto za dnevnu vozarinu od 7600 dolara, što je sa Sea Pioneerom iz Londona ugovorila prethodna uprava kompanije, brod Kotor plovio je za istog unajmitelja za čak 21.500 dolara dnevno, dok je brod 21. maj umjesto za 7600, vozio za 18.200 dolara dnevno.
Prema podacima objavljenim na internet stranici Uprave prihoda i carina, Crnogorska plovidba prošle je godine poslovala s dobiti od gotovo 40.000 eura nakon oporezivanja, što je daleko bolji rezultat nego 2020. godine koju je kompanija završila s gubitkom od oko 90.000 eura. Lani su poslovni prihodi povećani za gotovo tri četvrtine, sa 4,2 milijuna eura u 2020. porasli su na više od sedam milijuna eura. Troškovi poslovanja smanjeni su za oko 12 posto, sa 5,5 milijuna eura u 2022. na lanjskih 4,9 milijuna.
Troškovi plaća i naknada za plaće za zaposlene u menadžmnentu kompanije u Kotoru lani su iznosili 299.239 eura, što je daleko manje nego 2020. godine kada je po tom osnovu kompanija potrošila 332.149 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu