Primjetno usporavanje kineskog gospodarstva nadvilo je dodatnu sjenu nad perspektive ovogodišnjeg rasta, već ionako načetog epidemiološkim ograničenjima te ratom koji bjesni u Ukrajini.
Prema podacima Nacionalnog ureda za statistiku objavljenima u ponedjeljak, BDP drugog svjetskog gospodarstva po veličini u prvom je tromjesečju povećan za 4,8 posto na godišnjoj razini.
To je nešto bolji rezultat od očekivanja ekonomista koji su očekivali rast od 4,4 posto te primjetno ubrzanje u odnosu na 4 posto u četvrtom tromjesečju 2021. godine.
Znatno lošija slika
Kako prenosi Reuters, na kvartalnoj razini BDP je između siječnja i ožujka ojačao za 1,3 posto, dvostruko više od očekivanih 0,6 posto, ali i manje od revidiranih 1,5 posto u četvrtom kvartalu. No, ovakav rezultat na početku 2022. kinesko gospodarstvo prije svega može zahvaliti odličnom siječnju i veljači.
Ekonomski analitičari ističu kako će već travanjski podaci, uslijed epidemioloških restrikcija u gospodarskom središtu Šangaju, ali i desecima drugih kineskih gradova, pokazati znatno lošiju sliku. Naime, ponovo razbuktavanje koronavirusa u Kini potaklo je i očekivanja da zemlja klizi u recesiju.
Podaci za ožujak pokazuju najveći pad maloprodaje na godišnjoj razini od travnja 2020. godine. Maloprodaja se smanjila 3,5 posto, daleko više od prognoziranih 1,6 posto. Za usporedbu, tijekom siječnja i veljače osobna potrošnja Kineza skočila je 6,7 posto.
“Daljnji utjecaj epidemioloških mjera je neizbježan, ne samo zbog pojave kašnjenja u isporuci dnevnih potrepština, već i zato što je to povećalo nesigurnost u uslužnom i proizvodnom sektoru koji su već pod negativnim utjecajem stanja na tržištu rada”, komentirala je za Reuters Iris Pang, glavna ekonomistica za područje Kine u banci ING.
“Možda ćemo morati dodatno revidirati naša predviđanja ekonomskog rasta ako fiskalna podrška gospodarstvu ne dođe na vrijeme”, dodala je Pang. Tržište rada već je u ožujku pokazivalo znakove stresa.
Inače, ožujak je u Kini uobičajeno vrlo snažan mjesec što se tiče zapošljavanja jer industrija kreće s angažiranjem radnika nakon lunarne Nove godine. Anketna stopa nezaposlenosti prošloga je mjeseca iznosila 5,8 posto, najviše od svibnja 2020. godine. K tome, u 31 velikom gradu dosegla je i rekordnih 6 posto.
Industrijski sektor u ožujku se držao bolje s rastom proizvodnje od 5 posto u odnosu na godinu ranije. Ekonomisti su očekivali rast industrijske proizvodnje od 4,5 posto. Međutim, u prva dva mjeseca rast proizvodnje iznosio je 7,5 posto.
Usporavanje u ožujku bilježe i investicije u fiksnu imovinu, inače pokretača rasta kineskog gospodarstva. U prošlom mjesecu rast je iznosio 9,3 posto na godišnjoj razini, nasuprot 12,2 posto u prva dva ovogodišnja mjeseca.
Teško uskladivi podaci
Analitičari Capital Economicsa i japanske banke Nomura vjeruju kako službeni makroekonomski podaci možda podcjenjuju razmjere ekonomskog usporavanja u ožujku. Capital Economics ističe kako se rast uslužnog indeksa tijekom prvog kvartala ne poklapa s podatkom u podacima o rastu uslužnog sektora među sastavnicama BDP-a.
Nomura pak tvrdi kako je neke podatke za ožujak, poput industrijske proizvodnje, teško pomiriti s drugim pokazateljima, kao što je industrijska aktivnost. Naime, namjera vlade u Pekingu da zaustavi širenje broja oboljelih od COVID-19 doveo je do zatvaranja brojnih tvornica, što se već osjeća u cijelom nizu globalnih lanaca opskrbe.
Doprinos izvoza rastu BDP-a u prvom je tromjesečju smanjen na 3,7 posto, za razliku od 26,4 posto u četvrtom tromjesečju. To podcrtava gubitak zamaha u ključnim pokretačima rasta. Fu Linghui, glasnogovornik državnog statističkog zavoda, priznao je sve veći pritisak negativnih ekonomskih trendova.
“Ubrzat ćemo implementaciju makropolitika, učiniti dodatne napore na stabilizaciju ekonomskih fundamenata te postići ciljeve i zadatke za ovu godinu”, kazao je Fu na tiskovnoj konferenciji.
Prošlog petka Narodna banka Kine najavila je da će sniziti razinu obveznih rezervi kapitala koje komercijalne banke moraju održavati, prvi put u ovoj godini. Time će se osloboditi 530 milijardi juana (83,25 milijardi dolara) dodatne likvidnosti. Međutim, iznos popuštanja manji je od očekivanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu