RS nedostaju sve vrste radnika, od pekara i zidara do inženjera

Autor: Poslovni dnevnik , 13. travanj 2022. u 22:00
Mnogi koji odlaze iz RS ne idu zbog malih plaća/SHutterstock

Gotovo da nema grada i općine u kojima se ne traže konobari i kuhari, te će vlasnici morati zatvoriti mnoge manje ugostiteljske objekte koji zapošljavaju do tri radnika jer neće imati tko raditi.

U brojnim lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj očit je jaz između potrebnih i raspoloživih kvalificiranih kadrova, a većini tvrtki trebaju radnici srednje stručne spreme u metalskoj, elektro i prehrambenoj industriji, te građevinarstvu, sektoru tekstila, kože i obuće.

Pokazala je to analiza Privredne komore RS o potrebama domaćeg gospodarstva za kadrovima, a među ispitanicima su se našla mala, srednja i velika poduzeća koja se suočavaju s nedostatkom radne snage.

Nužna su nova zanimanja
“Nedovoljno je praktično znanje osoba sa srednjom školom i studenata, tržište je zasićeno kadrovima koji ne zadovoljavaju potrebe gospodarstva, a prisutan je i sve veći odljev kvalitetne radne snage”, pokazala je analiza Privredne komore.

Gospodarstvu RS, a posebno prerađivačkoj industriji, potrebni su i visokoobrazovani kadrovi kao što su inženjeri svih vrsta, posebno elektrotehnike, strojarstva, kao i tehnolozi u prehrambenoj, tekstilnoj i obućarskoj industriji, prenosi Glas Srpske.

Analiza pokazuje da Banjoj Luci trebaju svi profili, od trgovaca, zidara, bravara, konobara, pekara do tehničara informacijskih tehnologija, Kotor Varošu zidari, obućari, vozači i CNC tehničari, Bijeljini pekari, stolari, autoelektričari, a Rogatici monteri i šumarski tehničari. U mnogim općinama nedostaje tesara, keramičara, armirača i zavarivača.

U analizi je navedeno da će ubrzani tehnološki razvoj, posebno u industrijskim granama gdje je proces digitalizacije na visokoj razini, zahtijevati i uvođenje novih zanimanja, kao i brže promjene nastavnih planova i programa.

279.030

bio je prošle godine prosječan broj zaposlenih u RS

Poduzetnici tvrde da su potrebne stalne obuke zaposlenika s ciljem brzog prilagođavanja tržišta rada potrebama gospodarstva.

To je, kako navode u Komori, bio razlog za osnivanje Ustanove za obrazovanje Edukativni centar Privredne komore RS, s ciljem pronalaska načina za rješavanje problema nedostatka kvalificirane radne snage.

U Uniji udruženja poslodavaca RS ističu da nije novost to što svugdje nedostaju svi profili radnika. “Činjenica je da imamo više otvorenih radnih mjesta nego radnika i da će neki morati zatvoriti tvrtke ako ne osiguraju bolje plaće.

Ali ima i odlazaka tamo gdje primanja nisu mala. Nedavno je jedna anketa pokazala da mnogi koji odlaze ne idu zbog malih plaća, već ne žele više živjeti u ovakvom političkom ozračju i nestabilnosti”, rekao je Saša Trivić, predsjednik Unije.

Gotovo da nema grada i općine kojima ne nedostaju konobari i kuhari, a Zlatan Tatić, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca u području ugostiteljstva i turizma RS Horeka, rekao je da će vlasnici morati zatvoriti mnoge manje lokale, koji zapošljavaju do tri radnika, jer neće imati tko raditi.

Oglasa sve više
“Situacija je dramatična, iz dana u dan oglasa je sve više, a radnika nema. Ljeto još nije niti počelo, a ako pogledate po banjalučkim ugostiteljskim objektima, uglavnom rade tek punoljetni konobari, mladi koji su završili srednju školu, teško da ćete negdje sresti iskusnog konobara. Iako su plaće povećane, oni koji su iskusili rad na moru nemaju namjeru ljeto provesti ovdje”, upozorio je Tatić.

On se nada da će ove godine u Banjoj Luci biti upisan barem jedan razred konobara budući da je to zanimanje uvršteno na popis deficitarnih i da zaposleni u Ugostiteljsko-trgovinsko-turističkoj školi u Banjoj Luci promoviraju to zanimanje.

Prema podacima Privredne komore RS, prosječan broj zaposlenih u RS lani je iznosio 279.030 osoba, što je 1,8 posto više nego godinu ranije.

Komentirajte prvi

New Report

Close