Nakon zatvaranja Šangaja i Shenzhena roba za Srbiju kasnit će mjesec dana

Autor: Poslovni.hr , 11. travanj 2022. u 08:00
Foto: pixabay

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kini, što je pogodilo ključne lučke gradove, logističke kompanije preusmeravaju brodove u druge kineske luke, zbog čega su neizbježni zastoji.

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kini i zatvaranja Šangaja, u kojem se nalazi najveća kineska luka koja je također bila zatvorena, postoji opasnost od novih problema u dostavi robe iz te dalekoistočne zemlje. To će dodatno poljuljati globalne opskrbne lance koji su već znatno uzdrmani pandemijom koronavirusa i ratom u Ukrajini. Sva kašnjenja i zastoji zbog zatvaranja dva ključna grada, Šangaja, a prije toga i Shenzhena, gdje je također velika luka, povećat će već postojeće probleme što može znatno utjecati i na srpsko tržište, piše Politika. I u Srbiji se može očekivati kašnjenje jer gotovo 50 posto robe iz Kine stiže preko ta dva grada, ali je vjerojatno i poskupljenje prijevoza.

Preusmjeravaju brodove

Jelena Grubor Stefanović, predstavnica Privredne komore Srbije u Kini, kaže da Šangaj postaje problem zbog zatvaranje koje će trajati sigurno do sredine, a možda i do kraja travnja. Kašnjenja u isporukama robe bit će i do mjesec dana.

“Lučke vlasti su prije nekoliko dana objavile da šangajska luka normalno radi i da nema zastoja s kontejnerskim brodovima, a trenutačno na pristaništu čekaju 52 plovila, od kojih je devet za prijevoz kontejnera. Međutim, kako je cestovni prijevoz onemogućen jer je Šangaj odsječen zastoj će biti neizbježan. Shenzhen je otvoren već tri tjedna tako da je situacija manje-više sanirana”, kaže Grubor Stefanović.

Iz Kine u Srbiju 30 posto proizvoda stiže preko Šangaja, a 20 posto preko Shenzhena.

50 posto

kineske robe za Srbiju stiže preko Šangaja i Shenzhena

Budući da je Šangaj najveća kineska luka, lučke vlasti dopustile su da luka radi, ali operacije na kopnu, kao što su iskrcaj kontejnera i prijevoz robe odgođene su. Svi međunarodni letovi iz tog grada preusmjereni su na druge aerodrome do 1. svibnja.

Logističke kompanije preusmjeravaju sada brodove u luku Ningbo, koja je blizu, kao i u znatno udaljenije gradove. Međutim, zatvaranje Shenzhena već je povećalo broj kontejnerskih brodova koji su čekali na vezu u gradu Qingdao sa devet na 22 sata, a i dodatno je povećalo i čekanje u Šangaju, još i prije zatvaranja tog grada.

Traže alternativna rješenja

Zatvaranje Shenzhena izravno utječe na proizvodnju svih elektroničkih proizvoda, mobitela, računala, tableta, slušalica i mnogih drugih uređaja koji se oslanjaju na kinesku proizvodnju. Zatvaranje tog grada može zaustaviti izvoz dijelova za automobile, što će ugroziti proizvodne procese u cijeloj automobilskoj industriji.

Nebojša Đekić, direktor prodaje i razvoja tvrtke Cargo partner Srbija, kompanije koja se bavi međunarodnom logistikom, kaže da je zatvaranje Šangaja veliki izazov, ne samo za logistiku već za cijelu industriju.

“Naše pošiljke preusmjerili smo u obližnje luke, ali kako možemo očekivati daljnja zatvaranja već radimo na alternativnim rješenjima. Velika je vjerojatnost da će ako ovo potraje teško biti nadoknaditi kapacitete Šangaja”, objašnjava Đekić.

Komentirajte prvi

New Report

Close