U Rusiji radi oko 5000 ljudi iz Srbije, mnogi su se odlučili vratiti

Autor: Poslovni.hr , 08. travanj 2022. u 08:15

U najtežoj situaciji mogli bi biti oni koji imaju tvrtke u Rusiji, a njihovo poslovanje imati probleme.

Premda nema službenih podataka iz Srbije koliko je srpskih radnika trenutno zaposleno u Rusiji, procjenjuje se da je riječ o 5000 ljudi. Većinu njih angažirale su razne agencije dok su neki do poslova u Rusiji došli ilegalnim putem, stoga ostaju samo nagađanja, pišu Novosti.rs. Sindikat kaže da su srpski radnici uglavnom zaposlenu u građevinarstvu i energetskim postrojenjima.

Zbog raka u Ukrajini mnogi su se odlučili vratiti, no ni danas Privredna komora Srbije i Ministarstvo rada nemaju podatke o povratnica kao ni o broju zaposlenih Srba u Rusiji. Portal Novosti piše da su stajališta različita o tome što bi bilo sa srpskim radnicima da Srbija, pod pritiskom Zapada, ipak uvede sankcije Rusiji.

Radne dozvole

Slažu se da bi u najtežoj situaciji bili oni koji imaju svoje tvrtke u Rusiji, a njihovo poslovanje bi od tog trenutka imalo ozbiljne probleme. S druge strane, zaposlenici u ruskim tvrtkama, pod uvjetom da imaju pravne papire, odnosno radne dozvole i prijavljeno prebivalište, vjerojatno bi mogli, ako žele, ostati. Za njih, kao i za građane drugih “neprijateljskih” država, od tog trenutka bi vrijedila određena ograničenja. “Država ne može nikoga vratiti na silu, već im to može savjetovati samo preko veleposlanstava. Zbog posla su ostali i građani mnogih zapadnih zemalja koji su davno uveli sankcije Rusiji”, rekao je za Novosti Dragoljub Rajić, koordinator Mreže za poslovnu podršku.

Smatra da će mnogi koji posluju u Srbiji i bez sankcija izgubiti posao s Rusijom, jer je ova situacija, prema njegovu mišljenju, povratak u doba hladnog rata u gospodarskom smislu. Već je za gotovo dvije trećine poljoprivrednih proizvoda i građevinske industrije put do Rusije, Ukrajine i Bjelorusije složen i preskup.

Radnici koji se vraćaju žale se na neisplaćene plaće zbog neuspjeha poslovanja sa zapadnim tvrtkama, a neki direktori sve više izbjegavaju hvaliti se poslovanjem s Rusijom, jer se boje da će im to zatvoriti vrata u drugim zemljama.

Građevinski radnici

Saša Torlaković, predsjednik Sindikata građevinara, naglašava da većina srpskih radnika radi na visokogradnji i izgradnji plinovoda, a traženi su strojari i građevinari.

”Pojedinačno su ih u Rusiju vodile tvrtke poput Energoprojekta, a uglavnom su inženjeri. Mnogi su prije radili u Sočiju i Sibiru, ali to je bilo davno. Nakon toga se broj naših radnika na ovom tržištu značajno smanjio”, kaže za Novosti Torlaković.

2000 državljana

Srbije radi u Sloveniji s kojom država ima ugovor

Smatra da bi se, ako Srbija uvede sankcije Rusiji, radnici trebali vratiti u svoju domovinu, jer bi to vjerojatno bila jedna od protumjera ruske strane.

Statistika pokazuje da je prošle godine u inozemstvu preko agencija službeno zaposleno oko 1100 državljana Srbije, a od tog broja u Rusiji ih se našlo oko 900. Što se tiče Ukrajine, srpske agencije nisu imale interesa za posredovanje pri zapošljavanju.

Pregovori Srbije s Rusijom, Maltom i Katarom su u tijeku i još nisu sklopljeni sporazumi u području zapošljavanja. Takvi ugovori postoje sa Slovenijom, pa je lani tamo zaposleno oko 2000 državljana Srbije, s Bjelorusijom i Bosnom i Hercegovinom, ali Nacionalna služba za zapošljavanje tu nije posredovala. Kako Novosti zaključuju, nije bilo zapošljavanja temeljem spomenutih sporazuma u navedenim zemljama.

Komentirajte prvi

New Report

Close