Ulagači su iz BiH u posljednjem tromjesečju prošle godine počeli povlačiti svoj kapital, pokazuju podaci Agencije za unaprjeđenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini (FIPA).
U priopćenju agencije navodi se da, prema preliminarnim podacima Centralne banke BiH, izravna strana ulaganja tijekom prošle godine, s procijenjenim zadržanom dobiti, iznose 869,9 mil. KM (oko 444 mil. eura) i veća su za 22,1% u odnosu na 2020. godinu, kada je zabilježeno 712,7 mil. KM, prenose Nezavisne novine.
Izostalo povećanje
Izravna strana ulaganja od siječnja do rujna 2021. iznosila su 1,049 mlrd. KM, što je povećanje od 65% u odnosu na 2020.
To znači da je, umjesto da se u posljednjem tromjesečju dodatno poveća broj ulaganja, došlo do smanjena i to za 179,1 mil. KM (oko 91,5 mil. eura).
“Razlozi mogu biti poslovanje s gubitkom, negativni iznosi zbog ranijih zaduženja, povlačenje iz različitih razloga, ali ne i nužno povlačenje investicija. Ovaj negativan iznos zabilježen u četvrtom tromjesečju 2021. ne znači da je došlo do povlačenja investicija.
Iznos ulaganja prema platnoj bilanci iz 2021. veći je za 22,1% u odnosu na 2020. godinu”, rekli su iz Agencije za unaprjeđenje stranih investicija u BiH. Dodali su da u posljednje dvije godine BiH bilježi porast investicija, a time i povećanje broja zaposlenih.
Nemanja Vasić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, rekao je da zbog nesigurnosti poslovanja investitori povlače svoja ulaganja.
Zabrinuti talijanski bankari
“Nema poslovne sigurnosti u BiH za strane investitore. Obaviješten sam da je na jednom sastanku bankara u Italiji bilo govora o nesigurnosti poslovanja u BiH i da se sporovi dobivaju bez nekih argumenata.
Nesigurnost uloženog kapitala osnovni je motiv za povlačenje investicija. Sve dok ne proradi pravosudni sustav koji može jamčiti sigurnost ulaganja, investitori neće ulagati u BiH”, objasnio je Vasić.
Ekonomist Igor Gavran smatra da je jedino logično objašnjenje za smanjenje broja investicija u posljednjem tromjesečju prošle godine povlačenje investicija iz BiH.
”Riječ je o značajnom kapitalu. Budući da je prošla godina bila godina ekonomskog oporavka, nije bilo za očekivati povlačenje investitora”, rekao je Gavran.
On se nada da je riječ o privremenom povlačenju kapitala, a ne napuštanju tržišta.
“BiH je dragocjena svaka marka, a ne milijun KM, tako da ovaj podatak doista treba zabrinuti”, istaknuo je Gavran.
Edin Dacić, predsjednik UO Standarda iz Prnjavora, proizvođača namještaja u švicarskom vlasništvu, i predsjednik Savjeta stranih investitora RS, rekao je da nema informaciju da se investitori povlače iz BiH, ali da je osnovni problem nedostatak radne snage.
“Mi rastemo i jačamo, ali je problem što ne možemo naći radnu snagu za širenje. Radnici odlaze u Njemačku i Austriju”, rekao je Dacić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu